Az észak-koreai küldönc békés húrokat penget Pekingben

Észak-Korea kész megfontolni Kína tanácsait, így javaslatát a tárgyalások felújítására a Koreai-félszigetről az érintett országokkal – jelentette ki Cso Rjong Ha helyettes marsall, Kim Dzsong Un vezető különmegbízottja a CCTV-nek, miután tárgyalt Pekingben Liu Junsannal, a Kínai KP propagandafelelősével. Cso egyébként azt mondta: Kim azért menesztette őt Pekingbe, hogy „javítsa, megerősítse és fejlessze a két ország közti kapcsolatokat”.

Cso, aki a Koreai Munkapárt politikai bizottsága elnökségének tagja, a koreai néphadsereg legfőbb politikai bizottságának igazgatója, a legmagasabb rangú phenjani vezető, aki Kínába látogatott az utóbbi hat hónapban. Cso szerdán érkezett Pekingbe, ahol elsőként Vang Csia-zsuj, a Kínai Kommunista Párt nemzetközi főosztályának miniszteri rangú vezetője fogadta.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség szerint Cso a phenjani vezetés hierarchiájának harmadik vagy negyedik embere, s feltételezhetően azért küldték Pekingbe, hogy elhárítsa az utóbbi időkben keletkezett zavart a két baráti ország viszonyában. A phenjani vezetés megorrolt nagy szomszédjára és egyetlen támogatójára, mert Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsában támogatta az Észak-Koreát elítélő határozatokat a februári újabb föld alatti atomkísérletet követően. S eme szankciók keretében a Bank of China a közelmúltban megszüntette az észak-koreai külkereskedelmi bankkal folytatott pénzügyi kapcsolatait. Ugyanakkor Kína – mint az MTI írta – legutóbb azért tiltakozott Phenjannál, mert több mint két héten át észak-koreai fegyveresek tartottak fogva 16 halászt, akikért váltságdíjat követeltek.

A kínai állami televíziónak nyilatkozva Cso most kijelentette, hogy Észak-Korea nagyra értékeli Kína erőfeszítéseit a béke és a stabilitás érdekében a Koreai-félszigeten, illetve kezdeményezéseit a konzultációk és a tárgyalások felújításáért. Liu ugyanakkor – szintén a CCTV közlése szerint – Kína nevében azt a reményt nyomatékosította, hogy „valamennyi fél kitart a Koreai-félsziget atommentesítésének célja mellett”, amire Phenjan egyelőre nem hajlandó ígéretet tenni. Éppen ellenkezőleg, kitart a nukleáris programja mellett. A Reuters ennek kapcsán arra emlékeztet: az Egyesült Államok csak akkor hajlandó tárgyalni Észak-Koreával, ha előzetesen jelét adja, hogy kész feladni atomprogramját.

A KCNA észak-koreai hírügynökség egyébként Cso útjáról eddig azt emelte ki, hogy látogatást tett a pekingi gazdasági övezetben. „Észak-Korea a gazdasági növekedésre, a lakosság életszínvonalának javítására törekszik, s ehhez békés külső környezetet kíván” – mondta a KCNA szerint Cso kínai tárgyalópartnerének.

Az észak-koreai vendég látogatása néhány nappal előzi meg Peking és Szöul június elején esedékes kormányközi megbeszélését. Hétfőn azt is bejelentették, hogy Xi Jinping kínai államelnök ugyancsak június elején találkozik Barack Obama amerikai elnökkel. A kaliforniai megbeszélésen várhatóan téma lesz a Koreai-félsziget helyzete is, miután márciusban és áprilisban Phenjan rakétacsapással fenyegetőzött válaszként a két hónapig tartó dél-koreai-amerikai hadgyakorlatra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.