A demokrácia kemény dolog

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szombaton Mohamed Murszi elnökkel, vasárnap Huszein Tantávi vezérkari főnökkel találkozott Egyiptomban. Washington polgári kormányzást, az országot irányító Legfelső Katonai Tanács (SCAF) még több amerikai segélyt akar.

Clinton útja nagyrészt a tűzoltás jegyében zajlik: az Egyesült Államok kiemelt szövetségesének számító közel-keleti ország Murszi személyében nemrég az első polgári elnökét választotta meg, és azonnal szembe is szállt a tábornokokkal, amikor összehívta az alkotmánybíróság és a hadsereg által közös erővel feloszlatott iszlamista többségű parlamentet. Murszi a legtekintélyesebb iszlamista mozgalom, a Muzulmán Testvériség politikai szárnyának az Igazság és Fejlődés Pártjának (FJP) a vezetője, valódi hatalom azonban még államfőként sincs a kezében, miután a SCAF még az elnökválasztás napján kiadott egy dekrétumot, gyakorlatilag minden törvényhozói és végrehajtási jogkört magához ragadva.

Kairóban Clinton láthatólag próbált mindkét hatalom kedvében járni: a Murszival folytatott szombati megbeszélésen hangsúlyozta, „kompromisszumra és reálpolitikára” van szükség. Dicsérte a hadsereget, amiért Szíriával ellentétben kiállt a népért a tavalyi forradalom során, de emlékeztetett arra is, hogy a folyamat végén át kell adni a hatalmat a polgári kormányzatnak. A demokrácia kemény dolog – mondta Clinton, választási ígéretei betartására kérve Murszit, főleg a nők és a tízmilliós kopt keresztény kisebbség jogainak biztosításával kapcsolatban. (Megfigyelők felhívják a figyelmet, hogy a most Murszival szemben használt hangnem és az iszlamistákkal kapcsolatos korábbi amerikai megnyilvánulások között ég és föld a különbség: bár 2005-ben Condoleezza Rice akkori külügyminiszter még kategorikusan kizárta az amerikai együttműködést a Muzulmán Testvériséggel, Hoszni Mubarak tavalyi megbuktatásával gyökeresen fordult a helyzet. Az iszlamisták jóval kétharmad feletti többséget tudhattak magukénak a feloszlatott parlamentben, és jelöltjük lett Egyiptom új elnöke is; mindez megkerülhetetlen tényezővé tette a mozgalmat az ország politikai életében.)

Ami a Tantávival tartott megbeszéléseket illeti, Clinton vasárnap is a hatalomátadás és a Murszival folytatandó párbeszéd mellett tett hitet, de a tábornagy javaslatára napirendre kerültek Egyiptom gazdasági kérdései és az a segély is, amelyet az Egyesült Államok nyújt a közel-keleti országnak. A nők és a kisebbségi jogok, illetve a hatalomátadás feszegetése egyébként nem hatotta meg túlságosan azokat a tüntetőket, akik közül szombat este több százan tüntettek az amerikai külügyminiszter szállodája előtt, ajkukon az iszlamista pártok és Amerika elleni szólamokkal. Egy másik megmozdulást a koptok szerveztek: ők az amerikai nagykövetség előtt skandálták, hogy sem Washingtonban, sem a Muzulmán Testvériségben nem lehet megbízni. Clinton vasárnap Alexandriába utazott találkozni kopt és a nők jogait képviselő szervezetek képviselőivel találkozni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.