Nem rendez boszorkányüldözést a CIA
A CIA nem indít vizsgálatot a terrorizmus gyanújával őrzött foglyok ellen alkalmazott kínzási módszerek miatt – jelentette ki pénteki szenátusi meghallgatásán Leon Panetta, akit Barack Obama elnök a hírszerző szervezet igazgatójának jelölt.
– Előre kell lépnünk – fogalmazott a meghallgatás második napján Panetta, leszögezve, a kormányzat nem indít vizsgálatot ok ellen, akik részt vettek a vallatásokban, mivel az igazságügy-minisztérium jóváhagyásával cselekedtek.
A korábban a Kalifornia állami törvényhozás tagjaként tevékenykedő Panetta feladata lesz, hogy felügyelje a korábbi, sokat bírált vallatási gyakorlat befejezését, és hogy bezárassa a a titkos külföldi CIA-börtönöket.
Mint a The New York Times elemzője korábban rámutatott: a leendő hírszerző igazgató feladatát különösen megnehezíti, hogy Obamától elvárják, számoltassa el a CIA-t a Bush-kormány terror elleni politikájáért.
A lap figyelmeztetett: ha Panetta esetleg felelősöket keresne a kínzások ügyében, akkor aligha maradhat sokáig hivatalában. A nyilvános tényfeltáró vizsgálatot a CIA munkatársai boszorkányüldözésként fogják értékelni. Ez esetben a hírszerzés reakciója az lesz, hogy elhárít minden kockázatvállalást, így a CIA szinte használhatatlanná válna Obama számára.
Obama már Panetta jelölésének bejelentésekor azzal nyugtatta az ügynökségen belül felmerült aggályokat, hogy az új CIA-igazgatónak nem a tisztogatás lesz a feladata, nem fogja elbocsátani azokat a hírszerzési vezetőket, akiknek szerepük volt a kihallgatási programban. A Fehér Ház különbséget tesz megbízók és végrehajtók között – hangsúlyozza úton-útfélen az új adminisztráció, így nem valószínű, hogy a demokraták megbolygatják a múltat.
Panetta meghallgatásán azt mondta, boszorkányüldözés helyett arra koncentrál, hogy megváltoztassa az eddigi irányelveket, megszüntetve az előírásokat, amelyek lehetővé tették, hogy a CIA agresszív vallatási technikákat alkalmazzon.
A jogász végzettségű Panetta előző nap a szenátusban kijelentette, hogy a vízbefojtást imitáló vallatási technikát kínzásnak tartja. Némiképp meglepő, hogy ezt illetően két héttel ezelőtti meghallgatásán a nemzeti hírszerzés igazgatói székének várományosa nem nyilatkozott egyértelműen. A pozíciójában később megszavazott Dennis C. Blair azzal kerülte el a választ, hogy habozik kétségbe vonni azoknak az ügynököknek a munkáját, akiket erre vagy arra utasítottak. Vonakodása nagy feltűnést keltett, mert Eric Holder igazságügyi miniszterjelöltként kevéssel korábban kínzásként aposztrofálta a vallatási módszert.
Panetta most arra a kérdésre, hogy az elnök esetleg felhatalmazást adhat-e a technika újbóli alkalmazására, úgy felelt: „Senki nem áll a törvények felett”.