A brazil elnök most már mindent megígér a tüntetőknek
Az elnök által „ötpontos paktumnak” nevezett reformcsomag keretében a tömegközlekedésen kívül nagy hangsúlyt helyeznek majd a gazdasági stabilitásra, az oktatásra és az egészségügyre, illetve Rousseff népszavazást javasolt egy alkotmányozó gyűlés felállításáról. Utóbbi feladata lenne az alkotmánymódosítás, amelynek köszönhetően a reformokat gyorsan át tudnák ültetni a gyakorlatba. Az elnök hétfőn először egy tüntetőcsoport képviselőivel, majd polgármesterekkel és kormányzókkal is találkozott, akik szintén egyetértettek a terveivel. Mindennek ellenére néhány aktivista kijelentette, hogy nem hagynak fel a két évtizede példátlan tüntetéssorozattal.
A televízióban is leadott sajtótájékoztatón Rousseff elmondta, hogy a kormánya „hallgat a demokratikus hangokra”. – Meg kell tanulnunk meghallani az utca hangját. Kivétel nélkül, alázattal és pontosan meg kell értenünk ezeket a jelzéseket. Brazília készen áll rá, hogy előrelépjen, és világossá tette számunkra, hogy nem akar ott maradni, ahol van – mondta az elnök, aki komolyabb büntetésekkel sújtaná a korrupciót, és óva intett a múlt csütörtökihez hasonló incidensektől.
Hétfőn este is több városban tartottak tüntetéseket, de ezek az események már jóval kisebbek voltak, mint a múlt heti demonstrációk, amelyek során a tiltakozók a rendőrökkel is összecsaptak. Rio de Janeiro utcáin egy hete még százezren vonultak, tegnap ehhez képest eleinte csak pár tucat ember skandálta a jelszavakat, majd rövid időn belül pár ezren gyűltek a Candelaria templom elé, írja a BBC. Brazíliavárosban is több százan tiltakoztak a korrupció ellen, Goiás államban pedig két nő meghalt, amikor egy autós áthajtott egy tüntetők által felállított úttorlaszon. (Ezzel már négyre nőtt a halálos áldozatok száma.)
Dilma Rousseff jövőre ismét indul a választásokon. A politikai események mellett Brazília 2014-ben otthont ad a labdarúgó-világbajnokságnak, majd 2016-ban a nyári olimpiának. Azonban már a most zajló Konföderációs Kupa is nagy ellenszenvet váltott ki a brazilokból, akiknek nem tetszik, hogy a kormány rengeteg pénzt költ stadionépítésre, miközben a tömegközlekedés, az oktatási és az egészségügyi rendszer romokban van. A tüntetések eredetileg Sao Paulóban kezdődtek a tömegközlekedés díjainak emelése miatt. A jegyárak növeléséről ugyan lemondtak, a tiltakozási hullám azonban több mint száz brazil városra átterjedt, a tüntetők pedig egyre több mindent követelnek.