Letartóztatták az Észak-Koreában turistáskodó amerikai veteránt
A 85 éves Merrill Newmant, a koreai háborút is megjárt veteránt múlt hónapban tartóztatták le Észak-Koreában. Most az Egyesült Államok jelezte Phenjannak: ha elengedi a fogva tartott amerikai állampolgárokat, akkor azzal sokat javíthat a két ország utóbbi időben igencsak megromlott kapcsolatán. Az USA és Észak-Korea közötti mindig is feszült viszony azután romlott el igazán, hogy Phenjan végrehajtotta harmadik nukleáris kísérletét, ami súlyos szankciókat vont maga után. Ráadaásul Phenjan az Egyesült Államokat és Dél-Koreát az év elején atomtámadással fenyegette a két ország közös hadgyakorlata miatt.
"Észak-Korea egészen másféle jelzést tudna küldeni arról, hogy érdeke fűződik egy másmilyen viszony fenntartásához az USA-val, ha elengedné az állampolgárainkat. Igazából csodálkozom is azon, hogy ezt eddig még nem tették meg” – mondta Glyn Davies, az észak-koreai politikával foglalkozó amerikai megbízott Pekingben.
John Kerry amerikai külügyminiszter az MSNBC televízióban nem válaszolt közvetlenül a Newmant érintő kérdésre, csak annyit mondott, hogy „ez nyilvánvalóan egyike azoknak a pillanatoknak, amikor Észak-Koreának át kell gondolnia, hogy merre tart”, és hogy Amerika nem fogadja el ezt „az ellenséges és fenyegető viselkedést”.
A veterán letartóztatása után bevonták az ügybe Bill Richardson volt új-mexikói kormányzót, egykori amerikai ENSZ-nagykövetet is, aki már többször részt vett az Észak-Koreával kapcsolatos kényes incidensek rendezésében, és közbenjárt már az észak-koreai rezsim által fogva tartott amerikai állampolgárok érdekében is. Legutóbb a szintén Észak-Koreában rekedt koreai-amerikai állampolgár Kenneth Bae miatt küldött levelet Phejannak. Az utazásszervezőt és keresztény misszionáriust 2012 novemberében tartóztatták le, majd idén tavasszal a kormány megdöntésére szőtt összeesküvés vádjával törvény elé állították, és 15 év kényszermunkára ítélték. Bae lánytestvére a Reutersnek elmondta, az amerikai külügyminisztérium azt közölte velük, hogy a férfi ügyét továbbra is kiemelt helyen kezelik, de a nő szerint nem tapasztaltak előrehaladást a kérdésben.
A kaliforniai Palo Altóban nyugdíjas éveit töltő férfit - aki turista vízummal látogatott Észak-Koreába - már a hazafelé induló gépről szedték le a hatóságok. Az USA ugyan még nem közölte hivatalosan, hogy valóban letartóztatták Newmant, de fia és nyugdíjasotthonbeli ismerősei már megerősítették a hírt. Az idős férfi fia megjelent a riporterek előtt tegnap este, de arra a kérdésre, hogy jól bánnak-e az apjával, nem tudott válaszolni, állítólag nincs híre róla. A férfi annyit mondott el a CNN-nek szerdán, hogy a letartóztatás előtti napon állítólag apja és a túravezető szóba elegyedtek észak-koreai hivatalos személyekkel, és a beszélgetés során Newman háborús múltja is szóba került. Az útra egyébként egyik barátjával együtt indult, és egy, az észak-koreai kormányzat által is engedélyezett utazási irodán keresztül szervezték az utazást.
A Külföldi Háborúk Veteránjai nevű szervezet szóvivőjének elmondása szerint igen gyakori, hogy a régi katonák visszalátogatnak abba az roszágba, ahol harcoltak. A férfi annak idején gyalogos katonaként vett részt a háborúban, ami 1950-ben kezdődött és 1953-ban tűzszünettel ért véget. Miután a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság támadást indított a déli Koreai Köztársaság ellen, amerikai javaslatra az ENSZ Biztonsági Tanácsában megállapodtak a déli állam védelméről. A haderő nagy részét az USA adta. A felek tűzszünetet kötöttek, de békét nem, így jogilag még mindig háborúban állnak egymással.