A világon bármire lecsaphatnak Lengyelországból

A többnemzetiségű gyorsreagálású NATO-alakulat létrehozásáról David Cameron brit miniszterelnök tett bejelentést az észak-atlanti szervezet walesi csúcsán.

Többnemzetiségű gyorsreagálású NATO-alakulat létrehozásának tervét jelentette be pénteken a brit miniszterelnök. David Cameron a walesi Newport kisvárosban folyó NATO-csúcsértekezlet második, záró munkanapját megnyitó nyilatkozatában kijelentette, az alakulat központja Lengyelországban lenne, és az egység 2-5 napon belül bevethető lenne bárhol a világon.

Az alakulat a NATO megreformált reagáló erejének részét képezné, előretolt egységekkel a kelet-európai szövetségesek területén, és előre elhelyezett felszereléssel és infrastruktúrával.

Ha erről végleges megállapodás születik, az Egyesült Királyság 3500 főt delegálna e többnemzetiségű erőbe – mondta a brit kormányfő.

Philip Hammond brit külügyminiszter eközben úgy nyilatkozott, a Nyugat fenntartja ugyan Oroszországgal szembeni szankciós politikáját Moszkva ukrajnai beavatkozása miatt, de ezek a korlátozó intézkedések feloldhatók lennének, ha az Ukrajnában javasolt tűzszünet tartósnak bizonyulna.

Az észak-atlanti szövetség állam-, illetve kormányfői csütörtökön, a találkozó első napján találkoztak Petro Porosenko ukrán elnökkel, és teljes támogatásukról biztosították Ukrajnát. Porosenko óvatos derűlátásának adott hangot azt illetően, hogy pénteken tűzszünet léphet életbe Kelet-Ukrajnában. Újságíróknak nyilatkozva azt mondta: a fegyvernyugvás az első lépés lehet a béke felé, majd egy "fokozatos béketerv" léphet életbe az ország keleti részén.

A nap folyamán Minszkben e szempontból kulcsfontosságú háromoldalú találkozót tartanak: az ukrán és az orosz fél között az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselője játszik közvetítő szerepet.

Ugyanezen a napon, a tervek szerint a délutáni órákban döntenének az EU-tagországok az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciós rezsim újabb intézkedéseiről. Egyes diplomáciai források szerint azonban a tűzszüneti kilátások megjavulása miatt ezeknek az intézkedéseknek a tényleges hatályba léptetését egyelőre függőben hagynák, és kivárnák az ukrajnai fejlemények alakulását.

Hogy mennyi idő lenne elégséges annak megállapításához, hogy a tűzszünet tartósnak ígérkezik, egyelőre nem tisztázott. Egyes nyugati diplomaták arról beszélnek: egy hetet kellene adni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra, hogy tanújelét adja a válság megoldására irányuló eltökéltségének. Más források szerint három nap lehetne a „kötelező színvallás" előírandó határideje.

Hammond a BBC-nek Newportból adott nyilatkozatában nem az új szankciós lépések elhalasztását, hanem azok életbe léptetését szorgalmazta, ám ő is lehetségesnek mondta, hogy a tűzszünet tartóssága esetén ezeket a korlátozó intézkedéseket feloldják. 

Nemzetközi összefogás az iraki szélsőségesek ellen

Az Egyesült Államok nemzetközi összefogás kialakításán dolgozik annak érdekében, hogy visszaszorítsák Irakban a muszlim szélsőségeseket – közölte John Kerry amerikai külügyminiszter Newportban. A formálódó nemzetközi katonai koalíciónak olyan támadásokat kell intéznie az Iszlám Állam és a többi terrorszervezet ellen, amelyek megakadályozzák, hogy e szélsőségesek területeket tudjanak saját uralmuk alá hajtani. Támogatást kell nyújtani az iraki biztonsági erőknek, valamint mindazoknak, akik hajlandóak fellépni a fanatikusok ellen – mondta az amerikai diplomácia irányítója, aki hangsúlyozta, ennek anélkül kell működnie, hogy a nemzetközi koalíció közvetlenül katonákat küldene a helyszínre. Az alakuló alkalmi katonai koalícióban a dolgok eddigi állása szerint az USA mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kanada, Ausztrália, Törökország, Olaszország, Lengyelország és Dánia venne részt.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.