|
A legfiatalabb nő, aki saját erejéből került fel a Forbes gazdaglistájára Mike Blake / Reuters |
A Theranos olcsó, gyors és megbízható eredményt ígért, a terv pedig a valóságban is működőképesnek bizonyult. A publikációkban szereplő becslések szerint Holmes és munkatársainak újításai egy évtized alatt akár 200 milliárd dollár megtakarítást is hozhatnak az amerikai egészségügyi rendszernek. Egy vérteszthez az eddig átlagosan használt vérmennyiségnek százada, de akár ezrede is elegendő, és további előnye, hogy a vizsgálat sokkal olcsóbb, mint a hagyományos laboratóriumokban. Egy koleszterinszint-mérés például kevesebb mint három dollárból megvan, miközben a konkurensek 50 dollárért végzik ugyanezt.
Az üzleti eredmények a fejlesztésekkel párhuzamosan nagy lendülettel növekedtek, és néhány szakmabeli kétkedő vagy irigy megjegyzésétől eltekintve a nyilvánosság mindeddig nem értesült arról, hogy bármiféle komoly – különösen hatósági – probléma merült volna fel a cég gazdagodását megalapozó eljárással kapcsolatban. Bár a szakmát irritálta, hogy a módszerről semmilyen lényeges, tudományosan is megerősített információt nem tettek közzé, és sokan a kezdetektől megkérdőjelezték az innováció tényét is, állítva, hogy mindez csak marketing – ők csak a háttérből tették mindezt.
|
A Theranos a hagyományos vizsgálatok árának töredékéért képes elvégezni az elemzéseket Thinkstock |
Idén ősszel viszont volt munkatársai feljelentést tettek a szilícium-völgyi startup ellen, ennek nyomán pedig a Theranos az USA illetékes hatóságainak is a célkeresztjébe került. Vizsgálatot tartott a vállalatnál az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelete (FDA), és a 130 engedélyre váró tesztből mindössze egyet hagyott jóvá, ezenkívül a speciális nanotárolókat, amelyekben a vérmintákat tárolták, nem jóváhagyott orvosi eszköznek minősítette.
A napokban egy újabb feljelentés nyomán további vizsgálatok kezdődtek, immár három felügyeleti szerv – köztük az egészségügyi minisztérium is – górcső alá vonta a cég egyik büszkeségét, a herpeszdiagnosztikát, amely a nyáron még átment a hatósági eljáráson. A feljelentő állítása szerint a Theranosnál a vizsgálatot nem a tudományos kutatások eredményeként előírt, szigorú protokoll szerint végzik, és olyan eszközöket is felhasználnak, amelyek nem kapták meg a szükséges engedélyt.
Október óta mindenesetre fékez az egyik fontos partner: a patikaláncot működtető Walgreen, amelynek 8000 gyógyszertárában végeznek vérvételt a Theranosnak, most nem járult hozzá újabb tesztközpontok nyitásához.
A Theranos egyébként több gyógyszeróriással – így a Pfizerrel és a GlaxoSmithKline-nal –, de egyes információk szerint az amerikai hadsereggel is jó kapcsolatokat ápol. Nem mellesleg – említik a tudósítások – igazgatótanácsában olyan személyiségek is szerepet kaptak, akiknek a szakmához ugyan nem sok közük van, viszont jelentős befolyással bírnak. Elizabeth Holmes maga köré gyűjtött például volt szenátorokat, minisztereket, tengerész tábornokokat és nem utolsósorban Henry Kissingert. Szakértők arra is többször figyelmeztettek az elmúlt időszakban, hogy miközben a biotechnológia forradalmian fejlődik az Egyesült Államokban, ez egy spekulációs lufi kialakulásával is fenyegethet.