Miközben nálunk 16 évre csökkentették a tankötelezettség korhatárát, addig az USA-ban a versenyképességre hivatkozva emelik a küszöböt.
„A diákok két okból mennek közösségi főiskolára. Az egyik az, hogy ott a négyéves iskolákhoz képest sokkal olcsóbban el tudnak végezni két évet, amit utána teljes egészében beszámítanak a négyéves BA vagy Bsc-diplomába" mondta lapunknak Lily Ciric Hoffmann, aki Washington államban, a Bellevue Community College-ban végzett a kétezres évek elején. „A másik pedig az, hogy szakképesítést tudnak szerezni két-három év alatt. Én webdizájnt és webfejlesztést tanultam" – mondta Hoffmann, aki később újságírásból szerzett diplomát. „A diákság összetétele vegyes. Nagyon sok felnőtt is jár közösségi főiskolákra, akik tovább akarják magukat képezni, mert megváltozott az iparág, amelyben dolgoztak. Nagyon sokan teljes állás mellett tanulnak, és gyerekük is van" – tette hozzá Hoffmann, aki számára a közösségi főiskolán megszerzett programozói tudás adott egy olyan pluszt az újságírás mellé, hogy mindig el tudott helyezkedni a szakmájában.
Obama megtekint egy gépet az Allegheny West Hills Center közösségi főiskolán Larry Downing / Reuters |
Barack Obama múlt héten bejelentett terve ezeket a közösségi főiskolákat tenné ingyenessé. Az elnök javaslata szerint bárki ingyen elvégezhetne két évet egy ilyen főiskolán, aki elér egy nem túl magas tanulmányi átlagot és magabiztosan halad a diploma felé (azaz 2-3 éven belül el tudja végezni). A költségek háromnegyedét a szövetségi állam, egynegyedét pedig maguk az államok fizetnék. A döntés egyik háttere, hogy szakemberek és Obama tanácsadói szerint