A paradicsomos dobozok alatt hevertek a holttestek
Duma piaca a földdé lett egyenlő, teljesen megsemmisült a szíriai kormányerők vasárnapi légitámadásában. „Mindenütt holttestek hevertek, emberi maradványok borították a korábban eladni kívánt termékeket, zöldségeket. Minden egyes paradicsomokkal teli doboz alatt holttest vagy egy leszakadt testrész volt” – idézi a Guardian Baszam al-Hakeemet, egy Dumában élő fotográfust.
O'Brien egy menekült kislánnyal a libanoni Bekaa-völgy egyik rögtönzött menekülttáborában. Hozzászoktak a bombázásokhoz Mohamed Azakir / Reuters |
A környék zsúfolásig tele volt emberekkel, rengetegen voltak a piacon, amelyre legalább két bombát dobtak a Bassár el-Aszad elnökhöz hű kormányerők. Az első a vásárolgató tömeget, a másik pedig a segítségükre sietőket találta el.
Arra, hogy a négy év polgárháború után Szíriában milyen szörnyűséges állapotok uralkodnak, vet némi fényt, hogy a légitámadás után rengetegen tűntek fel a piacon és próbáltak gyümölcsöt, zöldséget lopni a véráztatta romok között. A bombázások már nem igazán rémítik meg az embereket, és rengetegen éheznek.
„A támadások mindennaposak, most már ez a normális – noha nem örülök, hogy ezt a szót kell használnom. Reggel 9 körül jönnek a gépek, már nincs ébresztő beállítva a telefonomon, a légicsapásokra, az akna süvítésére vagy egy családtag vagy egy barát halálára ébredek” – mondja a szintén Dumában élő Hasszan Taqulden.
A helyiek szerint a hétvégi vérengzéssel a kormányerők a Dzsais Al-Iszlám, vagyis az Iszlám Front nevű szervezet szombaton elkövetett merényletéért akartak bosszút állni. A szervezet támogatottsága igen jelentős Dumában, amely Damaszkusz mellett a szír felkelők egyik legnagyobb fellegvára lett az elmúlt három év alatt.
A légitámadás egybeesett Stephen O'Briennek, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekben és a rendkívüli segélyek koordinálásában illetékes helyettesének szíriai látogatásával, aki első alkalommal érkezett a több mint négy éve polgárháború sújtotta közel-keleti országba. Mint mondta, elborzasztotta a civilek életének teljes semmibe vétele. „A civilek elleni támadások törvényellenesek, elfogadhatatlanok, és azonnali hatállyal véget kell nekik vetni” – tette hozzá. A 2011-ben kezdődött polgárháború alatt eddig már több mint kétszázötvenezer ember vesztette életét,
Ráadásul a nemzetközi közösség mintha kezdene belefásulni a polgárháborúba, a hétvégi történésekre O'Brienen kívül senki nem reagált. Ennek oka részben az is lehet, hogy a világ inkább az Iszlám Állam által elkövetett szörnyűségekre figyel, holott a szélsőséges szunnita szervezet felbukkanása csak részben járult hozzá a mostani helyzethez.
A polgárháború szinte századokkal vetette vissza Szíriát, s ez az egyik fő oka az elmúlt hónapokban, években Európára zúduló menekülthullámnak.