A NATO felülvizsgálja a bevetési terveket a Krím miatt

Megszakította útját Szaúd-Arábiából hazafelé John Kerry amerikai külügyminiszter, és úgy döntött, hogy az ukrán válsággal kapcsolatos tárgyalások céljából Európában marad.

Kerry – aki Barack Obama elnököt kísérte négy országot érintő európai, illetve közel-keleti körútján, amelynek Rijád az utolsó állomása volt – vasárnap este Párizsban orosz kollégájával, Szergej Lavrovval tárgyal az ukrán válságról.

A külügyminiszterek találkozójáról pénteki telefonbeszélgetésük során Obama és Vlagyimir Putyin orosz államfő állapodott meg, Kerry és Lavrov már szombaton előzetes telefonegyeztetést folytatott egymással.

Lavrov még a párizsi találkozó előtt úgy nyilatkozott az orosz állami televíziónak: a nyugati szankciók okoztak „némi fennakadást" Oroszország számára, de a hatásuk nem fájdalmas. „Nem akarom azt mondani, hogy a szankciók nevetségesek, és hogy egyáltalán nem törődünk velük. Ezek nem kellemes dolgok, de keményebb időket is átéltünk már" – közölte.

Az ukrán válság miatt erősíteni kívánja katonai jelenlétét a NATO a keleti tagállamokban. Ezt a távozó NATO-főtitkár, Anders Fogh Rasmussen jelentette be a Focus című német hírmagazinnak adott interjújában. Rasmussen hangsúlyozta, hogy az atlanti szövetség az Ukrajnában kialakult válság miatt felülvizsgálja bevetési terveit, a kilátásba helyezett hadgyakorlatokat és az előirányzott csapaterősítéseket. A főtitkár mindenekelőtt a balti országokra utalt. „Azt tervezzük, hogy több harci repülőgépet állomásoztatunk a balti államokban" – tette hozzá Rasmussen.

Az Európai Unió is felelős az ukrajnai válság kialakulásáért – mondta vasárnap Jean-Claude Juncker, akit az európai kereszténydemokrata és konzervatív pártok az Európai Bizottság következő elnökéül jelöltek. A volt luxemburgi kormányfő a Deutschlandfunk német közszolgálati rádiónak nyilatkozva bírálta az Oroszországgal szemben tanúsított uniós stratégiát. Brüsszel tavaly novemberben, a társulási szerződésről zajló tárgyalásokon nem kínált elegendő pénzügyi támogatást Kijevnek, és emiatt sikerülhetett Putyin orosz elnöknek elérnie, hogy Ukrajna elálljon az uniós megállapodástól.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.