A miniszterelnök kacsintott a nyugdíjas telefonszexre

Az ausztrál Tony Abbott valószínűleg nem tudta, hogy a rádióbeszélgetés közben kamera is veszi.

Abbott az ABC Melbourne 774 stúdiójába ült be egy beszélgetésre szerda reggel megvédeni azt a költségvetést, amelyet sokan támadnak, mert a kormány jövőre több adót is megemel, drágít az egészségügyi szolgáltatásokon és kedvezményektől fosztja meg a 30 év alatti munkanélkülieket.

Rob Griffith / Reuters

A rádióba befutó első hívás, amelyet Abbott kapott, keményre sikerült. A kormányfőnek – a konzervatív Liberális Párt elnökének – egy Gloria néven bemutatkozó nyugdíjas asszony elmondta, hogy 67 éves, krónikusan beteg – a három kórból, amely a szervezetét emészti, kettő halálos –, és telefonszex-operátorként kell munkát vállalnia, hogy anyagilag kijöjjön valahogy. Abbott erre felnézett, és valószínűleg nem tudván, hogy kamera veszi, hamiskásan kacsintott egyet Jon Faine műsorvezetőre.

A hallhatóan kétségbeesett nyugdíjas asszony egyébként megkérdezte Abbott-tól, szeretné-e, ha az anyja vagy a nagyanyja olyan helyzetben lenne mint ő, és elmondta azt is, hogy az adó- és áremelkedések miatt évente 850 dollárral többet kell kiadnia gyógyszerekre. „Mit javasol? Az ételt, az áramot, a tűzifát, a karácsonyt, az unokáim születésnapi ajándékát hagyjam ki, vagy elég ha meghalok, hogy ne álljak többé az útjában?" – szegezte a kérdést a miniszterelnöknek. Abbott erre annyit mondott, érti a nehéz helyzetet, ami csak olaj volt a tűzre, a nyugdíjas asszony azonnal a fejéhez vágta, hogy a miniszterelnök úgyis csak magasról tesz az egészre.

Abbott hivatala a kacsintást később azzal magyarázta, hogy a miniszterelnök csak jelzést adott Faine-nek, válaszolni fog a nyugdíjas asszony kérdésére. Ennek a válasznak az érdemi része egyébként úgy szólt, hogy a kórházi ellátáson és a gyógyszereken a kormány drágít ugyan, de ezt a pénzt az emberek visszanyerik a szén-dioxid adón, amelyet a kormány le akar venni az emberek válláról. Faine később faggatta a miniszterelnököt arról is, hogy nem lesz-e a reformok nagy vesztese a 30 év alatti generáció, amelynek a munkanélkülijei ezután csak fél évig kapnak segélyt. „Vannak, akik minden erejüket megfeszítve keresnek munkát, mégse kapnak" – vetette fel a műsorvezető, amire Abbott úgy válaszolt, hogy akkor menjenek el képzésekre. „A legjobb, amit az ausztrál fiatalokért tehetünk, ha nem hagyjuk, hogy munkanélküli segélyen kezdjék a karrierjüket" – mondta erről.

Ami a képzésről szóló, kissé cinikus megjegyzést illeti, Abbottnak most nem is a kacsintás, hanem egy ösztöndíjbotrány miatt fájhat inkább a feje, a Guardian Australia kiderítette ugyanis, hogy a három közül az egyik lánya, Frances 60 ezer dollárt kapott Ausztrália egyik nagy presztízsű művészeti magánegyetemétől, a Whitehouse Institute of Designtól a BA fokozata megszerzésére. A Whitehouse igazgatótanácsának az elnöke Abbott egyik kiemelt anyagi támogatója, Francesnek pedig 2011-2013 között egyetemi elnöki ösztöndíjként utalták át a pénzt. Ezzel az a baj, hogy parlamenti politikusként Abbottnak nyilatkoznia kell az adott határérték feletti adományokról, a lánya ösztöndíjáról viszont nagyvonalúan megfeledkezett az erről szóló bevallásában. A miniszterelnöki hivatal szerint ezt nem is kellett megtennie, az ösztöndíj nem számít adománynak.

Leanne Whitehouse, a magánegyetem alapítója újságírói kérdésre sem árulta el, hogy Frances előtt hányan részesültek elnöki ösztöndíjban. Az oktatási intézményben hasonló támogatásra pályázni jelenleg nem lehet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.