Amerikára visszatérve, Klein azt hangoztatta: a Mount Sinai Hospital elkötelezett támogatója Barack Obama elnök hatalmas vitát kiváltó egészségügyi reformjának, a több millió amerikai számára egészségbiztosítást nyújtó programnak.
– Nem könnyű teljesíteni az elnök által kitűzött célokat, de a reform sokkal hatékonyabbá, költségtudatosabbá és takarékosabbá teszi az amerikai egészségügyi rendszert – mondta az ObamaCare-ként is emlegetett, a tengerentúlon Affordable Care Act (ACA, Megfizethető Ellátási-Gondoskodási Törvény) néven futó változásról.
|
falseMount Sinai Hospital / Forrás |
Az ObamaCare egyik mellékhatása, hogy a biztosítótársaságok – amelyek a náluk jelentkezőket nem „büntethetik", azaz nem róhatnak ki rájuk magasabb díjakat az érintettek korábbi betegségei miatt – elkezdtek egészségügyi szolgáltatóként viselkedni: kórházakat, rendelőintézeteket és praxisokat vásárolnak fel. A kórházak a korábbi szerződéses viszony helyett inkább státuszba veszik a különböző szakorvosokat.
Miközben a Mount Sinaiban igyekeznek csökkenteni a rendkívül drága intenzív osztályos ellátást és általában a kórházi felvételek számát, jelentős összeget költenek az otthoni kezelés kibővítésére. – Sokkal olcsóbb kiküldeni orvosokat és nővéreket a betegekhez, az internet és a technológiai fejlődés pedig lehetővé teszi egy otthon fekvő beteg állapotának követését. Sürgős esetben gyorsan be tudunk avatkozni – hangoztatta Klein.
Az Egyesült Államokban évente több mint 113 trillió dollárt költenek egészségügyre. A szám valóban elképesztően nagy, de nem jelenti az, hogy ez rossz dolog – tette hozzá a több évtizedes kórházmenedzselési tapasztalatokkal rendelkező orvos. A gazdasági válság kihatott az egészségügyi kiadásokra, ugyanakkor látni kell, hogy az utóbbiak inflációs rátája a korábbi 8-9 százalékról az elmúlt két évben két százalék alá ment vissza – mondta.
Figyelemre méltónak nevezte, hogy a 65 év felettieknek állampolgári jogon járó MediCare program költségei is csökkenő tendenciát mutatnak, miközben az Egyesült Államokban naponta nyolcezer új jogosulttal nő a MediCare-t igénybe vehetők száma. A csökkenést a kevesebb kórházi befekvéssel, a nagyobb számú otthoni ápolással és a hatékonyabb gyógyszerhasználattal magyarázta.
Az orvosképzőt és kutatóintézetet is fenntartó Mount Sinai Hospital évente mintegy 600 millió dollárt költ kutatásra. – Mivel a technológiai fejlődés beláthatatlan, nem állítom, hogy az intenzív kutatómunka olcsóbb egészségügyet fog hozni. Viszont mindenképpen jobbat és hatékonyabbat – fűzte hozzá.
Az öregedő társadalommal, a növekvő várható életkorral kapcsolatos felvetésünkre Klein azt mondta, Amerikában e jelenségek nem úgy csapódnak le, mint Európában. A bevándorlás és a nagyobb népszaporulat miatt másként élik meg a demográfiai problémákat. Igaz, Amerikában nem feltétlenül az életkor határozza meg, hogy milyen orvosi beavatkozást végeznek el. A tengerentúlon sokan túl a nyolcvanon is bátran vállalkoznak nyílt szívműtétre, annyira bíznak az operációhoz használt fejlett technológiában.