A kereszténység kezd eltűnni a világból
A kereszténységre – hangzik a jelentés – a legnagyobb veszélyt a szélsőséges iszlám jelenti. Ennek ékesszóló példája volt, hogy tavaly 120 ezer keresztény menekült el az iraki Moszulból és Ninivéből a szunnita szélsőséges terrorszervezet, az Iszlám Állam tavalyi offenzívája elől, Nigériában pedig Maidiguriból, ahonnan a Boko Haram támadásai miatt mentek el.
Az Iszlám Állam ellen fegyvert ragadó keresztény önkéntesek júliusban Irakban. Kezdenek eltűnni STRINGER / Reuters |
Bár fenyegetően lép fel a keresztényéggel szemben Észak-Korea és néhány más totalitárius rezsim is, a szélsőséges iszlám az oka, hogy már Irak, Szíria, Szudán és Nigéria is szerepel azok között az országok között, ahol a keresztények üldözésnek vannak kitéve. A listán eddig Kína, Eritrea, Észak-Korea, Pakisztán, Szaúd-Arábia és Vietnam volt rajta. Ami Szíriát illeti, Jean-Clément Jeanbart, a melkita katolikusok aleppói püspöke a jelentés előszavában többek között arról ír, hogy egyháza városi katedrálisát hatszor, az ő otthonát pedig tízszer érte bombatalálat a szíriai polgárháború négy és fél éve alatt. „Védtelenek vagyunk a dzsiháddal szemben. Nemsokára akár el is tűnhetünk" – fogalmazott a püspök.
Hogy évente hány keresztény veszíti életét vallási jellegű erőszakcselekmények miatt, az nem derül ki, a jelentés – amely mögött a Vatikán és személyesen Ferenc pápa is kiállt – legalábbis jótékony homályban hagyja azt az országot, a Kongói Demokratikus Köztársaságot, amely miatt Silvano Maria Tomasi bíboros két éve egy ENSZ-hez szóló üzenetben még azt állította, hogy évente százezer keresztény hal mártírhalált. Ez a szám sántít, az legalábbis biztosan nem igaz, hogy muzulmánok ölnek meg keresztényeket. Bár a Kongói Demokratikus Köztársaság tíz éven át tartó, 2000-2010 közötti polgárháborújában körülbelül négymillió ember halt meg, ott keresztények végeztek keresztényekkel – hívták fel a figyelmet a szkeptikusok.