A HRW szerint a lázári Magyarország méltatlan az EU-tagságra

Hogyan maradhat meg az Európai Unió hitelessége, ha a saját tagországait hagyja gúnyt űzni az alapvető értékeiből? – teszi fel a kérdést a Human Rights Watch, amely egy csütörtök este egy lapunkhoz is eljuttatott közleményben foglalkozik a Norvég Alap elleni magyarországi támadással.

Az „A civil társadalaom zaklatása Magyarországon" címet viselő közleményben az emberi jogi szervezet emlékeztet, hogy a héten egy EU-tagországhoz méltatlan" húzással több olyan magyarországi civil szervezetnél is pénzügyi ellenőrzést tartottak, amely külföldi pénzt kap.

Ez azután történt, hogy a Miniszterelnökség „rágalmazó" listát hozott nyilvánosságra, rajta 13 olyan szervezettel, amelyet Lázár János hivatala „baloldali kötődésűnek" és „problematikusnak" tart.

A pénzügyi ellenőrzés mögött egy Magyarország és Norvégia közötti vita áll, amelyben – írja a HRW – Budapest azzal vádolja Oslót, hogy a Norvég Alapon keresztül megítélt támogatásokkal beleavatkozik a magyar belpolitikába.

A Norvég Alaptól összesen 128 magyarországi szervezetet támogatott. A kifogásolt 13 egyike az ország vezető emberi jogi szervezete, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely gyakorta kritizálja a kormányt.

A HRW közleménye emlékeztet a Miniszterelnökség által elrendelt KEHI-vizsgálatra, és arra, hogy a KEHI a Norvég Alap pénzeit elosztásáról döntő Ökotárs Alapítvány négy tagjából hármat fel is keresett. Egyiküknek ugyan egy héttel korábban szóltak, de a két másikhoz bejelentés nélkül mentek el – írja az emberi jogi szervezet.

A HRW szerint bár Norvégia feltehetőleg ellen tud állni a magyar kormányzati nyomásnak, a magyarországi civil szervezetek sokkalta sérülékenyebbek.

A célkeresztbe vett 13-ban egyébként a TASZ-on kívül ott van a Transparency International helyi alapítványa és a nőkkel szembeni erőszak ellen küzdő NANE is.

„A pénzügyi ellenőrzés természete, a civil szervezetek nyilvános megrágalmazása aggályokat kelt, hogy mi következik ezután, különös tekintettel a magyar kormány teljesítményére és törekvéseire a fékek és ellensúlyok leépítésének az érdekében" – hangzik a HRW közleménye. Ezt a szerző, Lydia Gall azzal zárja, hogy az emberi jogok védelmezőinek nyújtott támogatás és oltalom elvileg az Európai Unió egyik alapvető értékének számít.

Hogyan maradhat meg az Európai Unió hitelessége, ha a saját tagországait hagyja, hogy gúnyt űzzenek az alapvető értékeiből? – firtatja Gall, hozzáfűzve, Brüsszel mostanáig hallgat erről civil szervezeteket mindenhol érdeklő ügyről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.