Családon belüli leszámolás az észak-koreai vezetők között
Az erőforrások fölötti küzdelemre vezethető vissza, hogy Kim Dzsong Un kivégeztette nagybátyját, Csang Szong Teket – írja a New York Times dél-koreai és amerikai forrásokra hivatkozva. A cikk szerint a harc azért zajlott, hogy melyik befolyásos vezető holdudvara szerezze meg a legnagyobb profitot hozó exportcikkek fölötti befolyást. Ezek pedig a szén, a kagyló és a rák.
Csang Szong Tek csoportja először a szénkereskedelemre tette rá a kezét. A halászatot akkor szerezte meg, amikor Kim Dzsong Un két éve átvette a hatalmat, majd a halászati és kereskedelmi jogok egy részét elvette a hadseregtől, és a kabinetjére ruházta át. Csang Szong Tek az egyik legfőbb támogatója volt a lépésnek, majd szép lassan kisajátította ezeket a jogokat magának.
A 30 éves diktátor azonban rájött, hogy a döntésnek hadserege látja kárát, ezért, amikor a hadseregnél tett látogatása alkalmával a haladag csökkentése miatt lesoványodott katonákkal találkozott, úgy döntött, hogy Csangnak vissza kell adnia az üzletet.
Amikor azonban elküldte 150 fős csapatát, hogy végrehajtsák a parancsot, a nagybácsi fegyveresei ellenszegültek. A konfliktusnak halottjai is voltak. Kim ekkor dönthette el, hogy végleg megszabadul Csangtól.
Kim ezért egy nagyobb sereget küldött nagybátyja ellen, és ezúttal sikert is aratott. Csang két hadvezérét végül légvédelmi rakétákkal végezték ki, pár nappal később pedig Csangot kivégezték - írja az ATV.hu.