'Magyarország a zsarnokság szélén áll'

Éles bírálatok hangzottak el az USA Helsinki Bizottságának meghallgatásán.

Rendkívül élesen megfogalmazott bírálatok hangzottak el kedden nemcsak a magyar alkotmánymódosítások és a korábban is vitatott törvények, de hazánk egész politikai berendezkedése kapcsán az Egyesült Államok Helsinki Bizottságának meghallgatásán, amelyet kedden a washingtoni kongresszusban tartottak. A 2014-es választások megfigyeléséről is szó van. 

– Értem, amit mond, de a nemzetközi közösség, Európa és az Egyesült Államok is úgy látja, mindezek a változtatások aggodalomra adnak okot. Azt tartjuk szem előtt, hogy mit jelent ez az egész Magyarország jövője szempontjából – magyarázta a magyar kormány álláspontját hosszasan védelmezni igyekvő Szájer József fideszes európai parlamenti képviselőnek Benjamin Cardin szenátor, a bizottság elnöke. Arra biztatta a magyar kormányt, hogy figyeljen oda a bírálatokra, arra, „hogy mit mondanak a barátaik”.

Cardin nem szankciókat emlegetett, amelyek lehetőségét egyébként a The Washington Post minapi szerkesztőségi cikke már megpendítette, hanem párbeszédet. Szájer erre hangsúlyozta, Budapest üdvözli a dialógust, „a Fidesz huszonöt éve elkötelezett a demokrácia, a jogálamiság és a fékek és ellensúlyok mellett”.

A meghallgatás, amelyen Cardin a média- és az egyházi törvényre is rákérdezett, ahogyan az igazságszolgáltatás helyzetére és az antiszemitizmusra is, időnként a süketek párbeszédére emlékeztetett. Szájer arról győzködte a jelenlévőket, az alkotmánymódosítás éppenséggel nem csorbítja, hanem növeli az Alkotmánybíróság hatáskörét. Mire a szakértőként meghallgatott Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem Magyarországgal is foglalkozó jogászprofesszora a fejét csóválta, majd kifejtette ennek szöges ellentétét. – Magyarország a zsarnokság szélén áll... A kormány gyakorlatilag mindent megtehet – hangoztatta a professzor asszony.

Scheppele külön aggodalmát fejezte ki a közelgő, 2014-es magyarországi választásokkal kapcsolatban. Mint fogalmazott, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek figyelemmel kellene kísérnie a teljes választási folyamatot, és meg kellene győzödnie arról, a szabályokat jóval a választások előtt rögzítették már.

Bírálatokat fogalmazott meg Sylvana Habdank-Kolaczkowska, a Freedom House jogvédő szervezet, valamint Paul Shapiro, az amerikai Holokauszt Emlékmúzeum képviselője is. – Mélyen zavarba ejt bennünket a magyar intézmények átalakítása – mondta Habdank-Kolaczkowska.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.