„El akarnak hallgattatni?”

A blogot író kubaiak száma sokszorosára nőtt az utóbbi három évben, ennek ellenére semmiféle hatást nem tudnak gyakorolni a kommunista szigetre, ahol a 11,2 millió lakos többsége nem rendelkezik internetes kapcsolattal. Úgy tűnik, hogy a médiát ellenőrző hatóságok az utóbbi időben mégis megkülönböztetett figyelmet szentelnek nekik.

Egy hordozható számítógép, amelyet gyakran valamelyik rokontól kapnak, egy USB-kártya vagy valamelyik nagy szálloda internetszobája: a kubai bloggereknek rendszerint ennyi is elég ahhoz, hogy megpróbálják közzétenni a szigetországról szóló - korántsem rózsás képet sugalló - beszámolóikat.

A kubai újságírók hivatalos blogja, a Blogcip nem vesztegette az időt: fotót közölt Yoani Sanchezről, a legismertebb blogíróról, aki külföldön több olyan díjat is elnyert, amellyel a véleményszabadság harcosait ismerik el. A felvételen a hölgy egy ötcsillagos havannai szállodában látható, amint éppen blogját írja. A Blogcip feltette a kérdést: vajon hogyan tudja megfizetni az internethez való hozzáférést egy ilyen elegáns helyen? A web egyórás használata a nagy hotelekben nagyjából hét amerikai dollárba (1400 forint) kerül: ez csillagászati árnak számít a havi 20 dolláros kubai átlagkeresethez képest. Hogy időt és pénzt takarítsanak meg, a bloggerek közül ezért sokan saját számítógépükön írják meg a szöveget, majd egy USB-kártyáról küldik el valamelyik hotel internetszobájából külföldön élő rokonuknak vagy barátjuknak, aki aztán felteszi a jegyzetet a világhálóra. Yoanie Sanchez cáfolja, hogy külföldről kapna pénzt. Állítása szerint költségeit és domainnevének árát, -amely évente mintegy 200 eurónak megfelelő összeg- idegenvezetőként szerzett jövedelméből fizeti.

A blogokon olyan kényes kérdéseket érintenek, mint a kubaiak külföldi utazásainak korlátozása, az oktatási és az egészségügyi rendszer szerintük romló állapota, a politikai foglyok vagy a mindennapos ellátási zavarok. A Cubadebate.cu honlap viszont, -amely Fidel Castro reflexióiról híres- legutóbb azzal vádolta a kubai bloggereket, hogy külföldről, nevezetesen a Kuba ellen 1962 óta gazdasági blokádot fenntartó Egyesült Államoktól kapnak pénzügyi segítséget: „Ezekben a blogokban rendre feltűnnek a lejáratott, az amerikai külügyminisztérium által éveken át ismételgetett politikai tézisek, amelyek célja az, hogy Kubát rátegyék a feketelistákra.”

A legutóbbi időkig sűrűn látogatott Melia szálloda már nem engedi meg kubai állampolgároknak, hogy használják internetszolgáltatását - közölte az AFP-vel a hotel egyik alkalmazottja. Yoani Sanchez desdecuba.com című honlapján rejtett kamerával készített videofelvételt tett közzé a közelmúltban, amelyen a szálloda egyik alkalmazottja a tilalom forrását firtató kérdésre azt válaszolta, hogy az idegenforgalmi minisztérium és az Etecsa állami távközlési társaság "határozatáról" van szó. A blogoló szerint mindezzel "illegalitásba akarják szorítani" a hozzá hasonló internetezőket: „Azzal vádolnak bennünket, hogy külföldön vásárolunk domainnevet. De hát a kubaiak nem vásárolhatnak szabadon .cu kiterjesztésű kubai internetcímet! Mit akarnak, el akarnak hallgattatni?”

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.