'Cenzúrázva. Cikkünket nem publikálhatjuk.'

Cenzúrázva. Cikkünket nem publikálhatjuk. A közlés büntetőjogi következményekkel fenyeget – fekete sávban fehér betűkkel ezt nyomtatták a The Mail & Guardian címoldalán Mac Maharaj fotójára.

A dél-afrikai hetilap Jacob Zuma államfő közeli tanácsadójának és a hatalmon lévő Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) befolyásos tagjának erősen korrupciógyanús ügyeit kívánta feltárni.

A cikket azonban lapzárta előtt ki kellett venni, mert Maharaj ügyvédei levélben figyelmeztették a johannesburgi szerkesztőséget: a leleplező írás szerzőit akár tizenöt év börtönre is ítélhetik, ha megszellőztetik a rendőrségi nyomozás állítólag illegálisan megkaparintott eredményeit. Az apartheid ellen küzdő, a hírhedt Robben Island-i börtönben fogva tartott Maharaj a békés rendszerváltás után, az 1990-es évek közepén szövevényes fegyvervásárlási ügyekbe bonyolódott, miközben szembetűnő módon nagy összegű készpénzhez jutott.

Nic Dawes, a The Mail & Guardian főszerkesztője szerint ugyan nagyon kínos az apartheiddel való összehasonlítás, de Maharajék mostani fellépése azt a sötét korszakot idézik. A letűnt rezsimben előfordult, hogy a fehér cenzorok által kihúzott részek feketére satírozva jelentek meg.

A Maharaj-ügy ráadásul egybeesik a dél-afrikai sajtóban „fekete keddnek” nevezett parlamenti szavazással. A törvényhozás alsóháza – ahol az ANC közel kétharmados többséggel bír – kedden áldását adta az új államtitokvédelmi törvényre. E szerint akár 25 év szabadságvesztéssel is sújthatják azokat a kiszivárogtatókat, akik államtitkokat hoznak nyilvánosságra – még akkor is, ha a „közérdekű bejelentő” (angolul whistleblower) a széles közvéleményt érintő titkos információt közöl vagy juttat el a sajtóhoz. Az új törvény ellen – amely életbe lépéséhez az államfő aláírása is szükséges – az ellenzéki pártok és civil szervezetek egyaránt tiltakoznak.

Maharaj ügyvédei arra hivatkoztak, hogy a hetilap állítólag illegálisan szerzett információkat. A The Mail & Guardian erre azzal válaszolt: több mint csúsztatás, hogy olyan törvénytelen módszerekkel – például hangposta-fiókok feltörésével – jutottak volna értesülésekhez, mint amilyeneket Rupert Murdoch érdekeltségébe tartozó brit bulvárlap, a News of the World vetett be. Nic Dawes szerint Maharaj a vádaskodással próbál kibújni annak megválaszolása alól, hogy miként jutott a felettébb gyanús pénzekhez.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.