500 euró, ha nincs kereszt

Közlekedési rendőrök ellenőrizték a szicíliai kisváros, Chiusa Sclafani általános iskoláját. Nem csínytevő diákokat, de nem kábítószert kerestek; azt nézték meg, hogy az osztálytermekben a katedra felett, ki van-e téve a feszület.

A kereszt egyedül az igazgatónő, Francesca Accardo irodájából hiányzott. Erről jegyzôkönyvet vettek fel, és 500 eurós bírságot szabtak ki. A kormánypárti polgármester, Francesco Di Giorgio nemrégen kelt rendelete szerint ennyivel bírságolható az az iskola, ahonnan hiányzik a feszület. Ezt a hatályos olasz törvények írják elő az összes közhivatalban, és Palermo közelében ez többet ér, mint a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróság néhány héttel ezelőtti ítélete, amely szerint az olasz iskolák faláról le kell venni a szülők és diákok szabad választási jogát sértô jelképet.

Di Giorgio rendelete ugyan 15 napos határidőt adott arra, hogy Chiusa Sclafani osztálytermeiben és közhivatalaiban megmaradjon az „olasz állam alapvető polgári és kulturális értékeit jelképező feszület”, a hatósági ellenőrzés azonban már korábban megkezdődött. „Azt hittem demokráciában, nem diktatúrában élünk, be se kellett volna őket engednem az iskolába, nem vettem észre, hogy pont az én szobámból hiányzik a kereszt” – mondta az igazgatónő, aki az oktatási miniszternél tiltakozott, és ügyvédhez fordult. „A polgármester inkább a 284 diákkal törődne, az iskola két éve nem kap önkormányzati támogatást” – tette hozzá.

A szicíliai kollégája példáját követte a veronai San Bonifacio elsô embere, Antonio Casu is, aki november 26-tól szintén 500 euróval bünteti a hiányzó kereszteket. A szicíliai Cataniában a Vincenzo Bellini operaház főfelügyelője Antonio Fiumefreddo hivatalos előírás nélkül cselekedett: az európai ítélet másnapján hatalmas keresztet tett ki az épület homlokzatára, ahonnan a helyi plébános felhívása ellenére sem akarja levenni.  „Krisztusnak sem tetszene, hogy a keresztet Violetta és Norma közé helyezték” – jegyezte meg az operaigazgató demonstrációját feleslegesnek tartó Salvatore Resca atya.  „Egyértelművé akartam tenni, hogy a hitünket nem vesszük le a falakról, sőt, büszkék vagyunk rá” – hangoztatta Fiumefreddo, aki a szentszéki államtitkár Tarcisio Bertone felhívását követte. A bíboros a strasbourgi döntést kommentálva ébredésre szólította fel a keresztényeket.

A keresztvita feltartóztathatatlan: a leccói Badoni szakközépiskolájának egyik pedagógusát tanártársai feljelentették, állítólag látva, hogy a keresztet bedobja a szemétbe. A szardíniai Cagliari megyei testülete viszont leszavazta az iskolai kereszt-ellenőrzést – nem tartják ildomosnak a tavaszi helyhatósági választások előtt.

A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera novemberi felmérése szerint az olaszok több mint 80 százaléka ragaszkodik a kereszthez, amelyet mindenekelőtt az olasz nemzeti hagyomány és identitás jelképének tart.

Olasz iskolában. A keresztnek semmi köze az oktatás jellegéhez – érvel Róma
A crucifix is seen on a wall as a student writes on a blackboard in a school classroom in Rome November 3, 2009. The European Court of Human Rights ruled on Tuesday that Italian schools should remove crucifixes from classroom walls, saying their presence could disturb children who were not Christians. The decision is likely to provoke a controversy in Italy, which is deeply attached to its Roman Catholic roots. REUTERS/Tony Gentile (ITALY EDUCATION POLITICS RELIGION)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.