24 civilt mészároltak le, de iraki háborús bűnért nem jár börtön
A vád szerint Frank Wuterich törzsőrmester és osztaga 2005. november 19-én az Egyesült Államok legsúlyosabb iraki háborús bűncselekményét követték el.
A hadíszai mészárlás előzménye az volt, hogy felrobbant egy út menti pokolgép egy tengerészgyalogos járőr menetoszlopa mellett, és a robbanásban életét vesztette egy fiatal tizedes, két másik amerikai katona pedig megsebesült. A feldühödött tengerészgyalogosok ezután letértek az útról, és az Eufrátesz mentén, datolyapálma-ligetek között fekvő házak felé vették az irányt.
Majd kezdetét vette egy háromnegyed órás „razzia", de a történtekről szóló beszámolók részben ellentmondásosak. Annyi biztos, hogy 24 fegyvertelen iraki meghalt, köztük több idős ember – egyikük tolószékes –, hét nő és három gyerek. A katonák azt mondták, az egyik házból rájuk lőttek.
Wuterich elismerte, hogy katonáinak az „először lőj, aztán kérdezz!” parancsot adta ki. Összesen nyolc tengerészgyalogos ellen indult büntetőeljárás, de egyedül Wuterich kapott büntetést: vádalku keretében elismerte szolgálati kötelessége elmulasztását, cserébe ejtették a kilenc rendbeli emberölés vádját. A 31 éves connecticuti férfi bocsánatot kért az áldozatok családtagjaitól. Bár az ügyész eredetileg háromhavi elzárásra, kétharmados fizetéscsökkentésre és rangfosztásra tett javaslatot, ítélethirdetéskor a bíró, David Jones jelezte, hogy a kezét köti a vádalku, így Wuterichnek nem kell börtönbe vonulnia, arra való tekintettel pedig, hogy elvált, és három gyermekének ő a gondviselője, még fizetésmegvonással sem büntették.
Az ügy végkifejlete óriási felháborodást keltett Hadíszában és a nyugat-iraki el-Anbár tartományban. A vádak ejtése „sértő minden iraki számára” – mondta az egyik áldozat rokona. Amerikai lapértesülés szerint a hadsereg az eset után kárpótlást fizetett a lemészárolt irakiak hozzátartozóinak, és elbocsátották az ügyben érintett alakulat zászlóaljparancsnokát és két századparancsnokot.
Az iraki fővárostól, Bagdadtól nyugatra fekvő, kilencvenezer lakosú Hadísza az ellenállók egyik fellegvára volt 2005 őszén.