Visszaszól a hidzsábos lány
A Kairóban élő Majam Mahmud nem hétköznapi egyiptomi lány. Abban sem, ahogy a tudatosan hidzsábot (fejkendőt) viselő 18 éves egyetemista reagál a nőkkel szemben az utcákon mindennapos vegzálásokra. Abban is konvenciókat rombol, hogy ő volt az első, aki kendővel a fején rappelt. Méghozzá az Arabs Got Talent című tehetségkutató show-ban, ahol a szexuális zaklatásról, a nők társadalmi kirekesztettségéről szóló számával a múlt év végén a Közel-Keleten óriási népszerűségnek örvendő tévéműsor elődöntőjébe jutott.
A közgazdasági tanulmányokat folytató Majam alapvetően költői alkat. A nyugati hiphop hidegen hagyja. Mint interjúiban elmondja, nyolcéves kora óta ír verseket. A költészet iránti rajongása édesanyjától származik. Gyermekkora óta hord magával egy jegyzetfüzetet, amelybe hol a jó, hol a rossz dolgokat írja bele. Később jött rá, hogy a gyors ritmusban fogant gondolatai kifejezetten alkalmasak rapszövegnek – mesélte a Spiegel Online-nak. Szülei is biztatták, elmentek vele Alexandriába, ahol egy stúdióban felvettek vele egy rapszámot. Amíg lányuk énekelt, a szülők egy közeli kávézóban vártak rá. Később az apja győzte meg, hogy jelentkezzen az Arabs Got Talentbe.
Majam Mahmud tizenhárom éves kora óta hord hidzsábot. A fejkendő az ő választása volt, pedig az apja ellenezte. – Szépnek és szabadnak érzem magam benne – idézte a Spiegel Online. Hogy a világképe egyáltalán nem illik az öltözetéhez? Nos, éppen az ilyen sztereotípiákból van elege Majamnak, aki arra is büszke, hogy Egyiptomban téma lett. Nevezetesen azzal, hogy egy (fejkendős) lány megengedheti-e magának, hogy sokak számára sokkoló módon mondjon ki eddig a szőnyeg alá söpört dolgokat.
– Ha egy lány úgy viselkedik, mint én, arra gyorsan rásütik, hogy rossz erkölcsű, könnyű vérű – nyilatkozta a The Independentnek.
A szexuális zaklatás kétségkívül „népbetegség” Egyiptomban. A nők elsöprő többsége már kénytelen volt elszenvedni utcai molesztálást, fogdosást. Elmondása szerint a legtöbb áldozat fél attól, hogy beszéljen az őket ért inzultusról. Tartanak attól, hogy stigmatizálják őket. A közfelfogás még mindig az, hogy biztosan a nő volt a hibás, mert valamivel provokálta a férfiakat.
Pont ebből van elege a fiatal előadónak. „Ha azt hiszed, hogy csak flörtölsz, hogy ezek csak szavak, tévedsz. Ezek nem szavak, ezek kövek” – énekli. Mint a The Guardiannek elmondta, torkig van azzal, hogy „öreglányozzák”, mert még nincs férjnél vagy eljegyezve. – Egy nőtlen férfit ugyan miért nem öregfiúznak? – lőtt vissza öntudatosan.
Majam szerint a szexuális zaklatást övező hallgatás semmit sem old meg. Éppen ellenkezőleg, csak növeli a problémát. Mert a férfiak azt gondolják, hogy nekik még többet szabad, mert a nők amúgy is mindent eltűrnek.
Pedig nem.
A rapper szerint az egyiptomi fővárosban egyre többen használják az okostelefon-alkalmazást, amellyel a zaklatókat „pellengérre” lehet állítani.
– Semmi bajom a férfiakkal. Bárcsak segíthetnék nekik kigyógyulni abból, ami arra hajtja őket, hogy bántsanak minket, nőket – hangoztatta.
Amikor az arab tavasz elérte Egyiptomot, és 2011 elején a forradalom elsöpörte Hoszni Mubarak elnök rendszerét, az akkor tizenöt éves Majamot is magával ragadta a lelkesedés. Ma viszont azt mondja, az igazi forradalomra még várni kell. Honfitársai ugyanis még mindig nem értik, hogy alapvetően a saját gondolkodásukat kellene megváltoztatniuk. A rapper abban sem hisz, hogy az elkövetkező évtizedben bármi is megváltozna Egyiptomban. Az viszont optimizmussal tölti el, hogy a közösségi portálon egyre több lány azt üzeni: nekik is elegük van a folyamatos szexuális zaklatásokból, nem akarnak többé hallgatni.