Betart az EU Amerikának?
A vilniusi tanácskozáson szombaton jelen volt John Kerry amerikai külügyminiszter is, de az EU ennek ellenére sem kívánt támogatni egy beavatkozást az ENSZ jóváhagyása nélkül. – Nem beszélünk egyelőre korlátozott csapásról, Magyarország biztosan nem beszél ilyenről – mondta a Kossuth rádióban Martonyi. Az EU-külügyminiszterek amellett foglaltak állást, hogy az augusztus 21-i damaszkuszi vegyifegyver-támadásra egyértelmű és határozott választ kell adni. A miniszterek ugyanakkor arra szólították fel Washingtont: a tervezett katonai csapást ne hajtsa végre az ENSZ-szakértői jelentés nyilvánosságra hozatala előtt.
Martonyi azt is elmondta, nem képzelhető el, hogy magyar katonák is részt vegyenek egy esetleges misszióban, „nincs is rá igény, nincsenek ilyen típusú képességeik, és nem is indokolt”. A Le Monde eközben arról írt: közvélemény-kutatások szerint Európában és az Egyesült Államokban is jelentősen ellenzik a katonai beavatkozást. Miután Washington fő EU-szövetségese, Francois Hollande francia elnök is nyomás alá került, hogy ne kerülje meg az ENSZ-t, Kerry Párizsban már nem zárta ki, hogy újra visszatérnek a Biztonsági Tanácshoz egy felhatalmazó határozattervezet erejéig.
Vasárnapi brit sajtóértesülés szerint brit vállalatok éveken át szállítottak a kormány engedélyével Szíriának olyan alapanyagot, amely a szaringáz egyik fő összetevője. A Mail on Sunday szerint 2004 és 2010 között két brit vállalat öt alkalommal is exportengedélyt kapott szódium-fluorid értékesítésére. Nem kizárt: a szíriai rezsim az ebből készült fegyvereket vetette be a nemrégiben végrehajtott támadásban – idézte forrásait a lap.
A cégek hivatalosan kozmetikai vállalatoknak szállították az anyagot, ám szakértők szerint Bassár el-Aszad elnök rezsimje éppen ilyen cégeket használ a beszerzéshez – áll az írásban, amely szerint az engedélyeket olyan időszakban adták ki, amikor már „erőteljes volt a gyanú”, hogy az Aszad-rezsim vegyi fegyvereket halmoz fel. A The New York Times ezzel párhuzamosan arról számolt be: Damaszkusz a Szovjetunió és Irán mellett nyugati segítséggel, így egyes USA-vállalatok hozzájárulásával halmozta fel a világ egyik legnagyobb vegyi arzenálját.
A német sajtó viszont hírszerzési értesülésekre hivatkozva azt szellőztette meg: Aszad hónapokon át nem adott felhatalmazást parancsnokainak vegyi fegyverek bevetésére. A szíriai és a közel-keleti békét sürgette Ferenc pápa vasárnapi beszédében, amelyben azt is hangoztatta, hogy a háború a fegyverkereskedők érdeke. A katolikus egyházfő előzőleg, szombatra meghirdetett háborúellenes böjt- és imanapjához számos országban csatlakoztak, így hazánkban is sor került ezzel kapcsolatos rendezvényekre.