A Domb megszerzéséért folyik a harc
A köztársasági elnök arra biztatta honfitársait, ne bomoljanak frakciókra, ne veszítsék szem előtt a konstruktív szellemet és a felelősségérzetet. Az idén 88 éves Napolitano keddtől kezdve mindebből példát is mutathat, amikor megkezdi a pártok vezetőivel a kormányalakítási tárgyalásokat. Az egyeztetések egyre inkább az ő utódlásáról is szólnak, miután a februári választások nyomán kialakult politikai válsággal párhuzamosan egyre közeleg Napolitano mandátumának májusi vége is. A vezető politikai tisztségek elosztásával kapcsolatos nyomás már csak azért is növekszik, mert a hétvégén a parlament mindkét házának vezetése a választások relatív győztesének, a Demokrata Pártnak (PD) jutott.
– Továbbra is a bizonytalanság uralja a helyzetet. Áprilisra talán lehet kormány, de kérdés, hogy mennyi ideig tarthat ki – mondta lapunknak Molnár Anna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója, Olaszország-szakértő. Silvio Berlusconi, a jobboldali Szabadság Népe (PdL) vezére is azzal számol, hogy az első körben Pier Luigi Bersaninak, a PD vezetőjének jut a kormányalakítási megbízás. Erre pártbéli jobbkeze, Angelino Alfano azt javasolta, hogy a PdL kész együtt kormányozni a baloldallal – azaz feloldani a patthelyzetet, biztosítva a szenátusi többséget az új kabinetnek –, amennyiben „mérsékelt” jelölt mehet a köztársasági elnöki palotába. – Ha a baloldal a Dombot (azaz a Quirinalét, az elnöki hivatalt – a szerk.) is megszerzi, harcok lesznek mindenütt – fogalmazott Berlusconi, bízva a saját erejében az olasz utcán és az esetleges új választások kiírásában.
Ám a PdL ajánlatát, a posztosztozkodást a PD „tisztességtelennek” nevezte. Bersani erősebbnek érzi pártját azt követően, hogy sikerült megválasztani a szenátus élére emberüket, Pietro Grasso volt maffiaellenes ügyészt. Ez nem lett volna lehetséges az Öt Csillag Mozgalomhoz tartozó egyes szenátorok nélkül; ennek nyomán máris áll a bál a választások nyomán üstökösként feltűnt „tiltakozó formáció” soraiban.
Bersani egyelőre kétéves reformkormányban gondolkodik. Kérdés, hogyan tud ez majd felállni. Mario Monti, a választásokon tíz százalékkal leszerepelt ügyvezető miniszterelnök reformernek ugyan alkalmas lehetne, de királycsinálónak nem. Egyrészt Polgári Választás elnevezésű listájának szenátusi mandátumai nem elegendőek a felsőházi többség biztosítására, másrészt Montit, ellentétben a korábbiakkal, államfőjelöltként sem igen veszik már számításba. Részben szerény választási eredménye, másfelől pedig amiatt, hogy technokratából hirtelen pártpolitikussá válva ő is „beállt a sorba” a kampányidőszakban. Berlusconitól a „Professzor” már csak gúnyos szavakat kap: „Montit elnöknek ajánlották, erre röhejesen leszerepelt. Aztán szenátusi elnöknek is. Remélem, nincs üresedés a futballválogatott szövetségi kapitányi posztján...”
Hétfőn eközben elhalasztották egy héttel Berlusconi szexügyének bírósági tárgyalását. Ebben az exminiszterelnököt a Ruby Rubacuori (Szívtipró) néven ismert marokkói Karima El Mahroug prostitúcióra való kényszerítésével vádolják. A „Lovag”, régi vesszőparipáján lovagolva, „bírókráciáról” beszélt, s arról, hogy a talárosok ugyanúgy a vesztét akarják, mint Bettino Craxinak, a 80-as évek bukott, korrupció miatt börtönre ítélt, tunéziai száműzetésbe kényszerült, s ott el is hunyt szocialista miniszterelnökének.
India nem engedi az olasz nagykövetet
Egyre nehezebb lesz kiutat találnia Újdelhinek és Rómának a múlt héten kezdődött diplomáciai zűrzavarból az indiai legfelsőbb bíróság tegnapi döntése után. A testület ugyanis jóváhagyta azt a múlt heti döntést, mely szerint Daniele Mancini, Olaszország nagykövete nem hagyhatja el Indiát. Az ok: nem tért vissza Indiába az a két olasz tengerész, akiket azzal vádolnak, hogy tavaly megöltek két helyi halászt. Az indiai hatóságok azzal érvelnek: Mancini kezességet vállalt azért, hogy a két tengerész visszatér, ezzel feladta diplomáciai immunitását, azaz akár erőszakkal is az országban tartható.
A történet tavaly február 15-én kezdődött, amikor egy olasz tankerhajóról rálőttek egy halászcsónakra az indiai Kerala állam partjainál. India szerint gyilkosság történt, és joga van bíróság elé állítani a vádlott tengerészeket. Ám Olaszország szerint a hajó legénysége attól tartott, kalóztámadás éri őket, ezért lőttek a – mint később kiderült – fegyvertelen halászokra.
Róma ahhoz is ragaszkodik, hogy az incidens nemzetközi vizeken történt, így neki van joga bíróság elég állítani a két férfit.
Az olasz tengerészeket 105 nap fogvatartás után tavaly júniusban kiengedték, azért az ígéretért cserébe, hogy nem hagyják el az országot. Ennek eleget is tettek, sőt, karácsonykor engedéllyel hazamehettek két hétre.
Rendben vissza is tértek Indiába. Tavasszal ismét engedélyt kaptak négy hétre hazatérni, hogy leadhassák voksukat az olasz választáson. A diplomáciai botrány akkor robbant ki, amikor az olasz kormány múlt hétfőn közölte: a két tengerész ezúttal nem tér vissza Indiába. A hét végén az újdelhi kormány erre azzal válaszolt, hogy megtiltotta Mancininek, hogy elhagyja az országot. Manmohan Szingh kormányfő pedig „következményekkel” fenyegette meg Olaszországot.
Az Outlook című indiai hetilap szerint mindkét országban belpolitikai okai vannak, hogy elmérgesedett az ügy. Olaszországban a választási kampányban téma lett a két tengerész ügye. India pedig az olasz bejelentést úgy értelmezte: kesztyűt dobtak neki. Sértésként, világhatalmi ambícióinak megcsúfolásaként fogta fel, amire kemény választ kell adni. 2014-ben ráadásul Indiában is választásokat tartanak, és a kormányzó Kongresszus Párt igyekszik keménységet mutatni.
Az Outlook megjegyzi: az ország függetlenségét kivívó, ám egyre népszerűtlenebb Kongresszus Párt számára az „olasz” ügyek 1989 óta egyébként is kényesek. Akkor az úgynevezett Bofors-botrányban a vádak szerint egy olasz közvetítő segített a kenőpénzek elosztásában.
India mindeközben kellemetlen helyzetbe lavírozta magát: a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezmény alapján kiutasíthatja a nagykövetet, de arra nincs lehetősége, hogy megvonja immunitását és ne engedje kilépni az országból. A BBC elemzője szerint ez veszélyes precedenst teremthetne. Az indiai legfelsőbb bíróság tegnap – talán kiutat keresve – azt is közölte: március 22-ig még vissza is térhetnek a tengerészek, hiszen csak akkor jár le a négy hét, amelyre eltávozhattak, írja a The Hindustan Times.