Amerika a gyerekeket gyászolja
„Valószínűleg ennél szörnyűbbet sem én, sem a kollégáim nem láttunk soha” – mondta H. Wayne Carver II a The New York Times szerint. A hét végén fény derült a pénteki események több részletére is, ám az ámokfutó indítékáról továbbra sem tudni semmit. Lanza reggel – otthonukban – megölte édesanyját, majd a Sandy Hook általános iskolába hajtott. Nála voltak anyja fegyverei. Az 52 éves Nancy Lanza rajongott a fegyverekért, korábban többször magával vitte fiát lőni.
Adam Lanza reggel fél tízkor ért az iskolához, amelynek egyes hírek szerint egykor diákja volt, írja a BBC. Az első hírekkel ellentétben a zárt ajtón nem engedték be a terepszínű katonai ruhát viselő férfit, ezért szabályosan „lyukat” lőtt a falon magának. Ezután az igazgatói szobába ment, és ott kezdett lövöldözni. Ekkor valaki végigfutott az iskolán, és figyelmeztette a többi tanárt, hogy mi történik, illetve az igazgatóiban zajló eseményeket kihangosították.
Így minden tanteremben hallani lehetett a lövöldözést. A tanárok azonnal biztonságba próbálták helyezni a gyerekeket: a termeket bezárták, és a védettnek ítélt sarkokba terelték őket. A hat felnőtt áldozatra a kisváros hősként emlékezik. Dawn Hochsprung igazgatót és Mary Sherlach iskolapszichológust például akkor lőtte le Lanza, amikor megpróbálták megállítani őt. A sajtóban és a közösségi oldalakon is gyorsan elterjedt, hogy a 27 éves tantónő, Victoria Soto a szekrénybe rejtette elsőseit.
Amikor az osztályterméhez érkezett a támadó, azt mondta neki, a tornateremben vannak a diákjai. Lanza őt lelőtte, a kicsik azonban megmenekültek. Lanza két tanteremben végzett gyilkos pusztítást, mielőtt saját magával végzett. A rendőrök a helyszínre érve síri csendet találtak. A túlélők meghúzódtak búvóhelyükön, a két említett teremben pedig már senki sem élt. Két kisgyermek később a kórházban halt meg, a többiek a helyszínen vesztették életüket.
A támadóról keveset tudni. Egykori iskolatársai szerint okos, de visszahúzódó fiú volt, aki sokszor tűnt idegesnek. A középiskolai évkönyvben nincs róla fotó, szokatlan módon nem adott ilyet magáról a szerkesztőknek. Édesanyját mindenki kedves, segítőkész embernek ismerte, ám az ismerősök őt is úgy írták le, mint akinek „túlfeszítettek az idegei”, mivel fia sok problémát okozott neki. Férjétől három évvel ezelőtt vált el, azóta fiával élt. Idősebbik fia, a 24 éves Ryan Lanza (először az ő neve terjedt el a sajtóban mint a támadóé) nem lakott velük.
Barack Obama tegnap lapzártánk után ellátogatott Newtown városába, ahol az áldozatok családtagjaival találkozott, és részt vett egy virrasztáson. Az amerikai elnök pénteki sajtótájékoztatóján könnyeivel küszködött. A fegyvertartási szabályokról nem ejtett szót, munkatársai már korábban közölték, hogy a tragédia utáni nap a gyászról szól, nem a politikáról, ezért ne is várjanak ilyet az elnöktől. Ám egy fél mondattal mégis utalt rá, hogy az ilyen eseteket meg kell akadályozni, amit sokan úgy értelmeztek, hogy a közeljövőben javasolni fogja a (második alkotmánykiegészítés alapján az amerikaiaknak járó) fegyvertartási jog szigorítását.
Az máris biztos, hogy a pénteki tragédia nyomán ismét fellángol a vita az Egyesült Államokban a fegyvertartás szabályairól. Az elmúlt hónapokban épp hogy a könnyítés irányába történtek lépések. Egy nappal a lövöldözés előtt hagyták jóvá Michiganben a honatyák, hogy az államban ezentúl az iskolákban is lehessen rejtve fegyvert hordani. Ohióban arról született döntés ugyanezen a napon, hogy a törvényhozás székházának parkolójában az autókban lehet fegyvert tartani. Floridában pedig a hatóságok arról jelentettek meg sajtóközlemény a minap, hogy hamarosan kiadják az egymilliomodik fegyvertartási engedélyt – emlékeztet a The New York Times.
A sajtó ismét teli van a szigorítást követelő véleményekkel, és néhány demokrata politikus, kormányzó is ezt követeli. Ám nem biztos, hogy valóban lesz hatása a tragédiának. Hiszen minden egyes tömegmészárlás után felvetődik a kérdés, majd nem történik semmi: ez volt a helyzet a Gabrielle Giffords képviselőnőt megsebesítő 2011-es arizonai lövöldözés, illetve idén júliusban a Batman-film premierjén Coloradóban történt tragédia után is.