Madonna-védelem a punkoknak
Az orosz hatóságok szigorú fellépése révén világhírre tett szert a néhány hónapja még ismeretlen Pussy Riot. A sikamlós nevű „Punci Lázadás” női punkegyüttes három tagja ellen folyó moszkvai perrel szemben hollywoodi színészek – köztük Danny DeVito –, és a júliusban Szentpéterváron és az orosz fővárosban koncertező Red Hot Chili Peppers után felemelte hangját a kedden Moszkvában fellépő Madonna is. – Én is sokszor borzoltam az egyház kedélyeit. Igaz, ezért nem kerültem börtönbe, mert szabad országban élek és nem Oroszországban – nyilatkozta a popdíva a Kommerszantnak a koncert előtti napon. Madonna szerint ugyanakkor hiba volt, hogy a Pussy Riot tagjai a templomban – a legnagyobb pravoszláv székesegyházban, a kilencvenes években újra felépített Megváltó Krisztus-székesegyházban – és nem inkább az épület előtt hajtották végre alternatív imájukat, amelyben nem sokkal az orosz elnökválasztás előtt Vlagyimir Putyin elűzéséért könyörögtek a Szűzanyához. – Remélem, felmentik őket. Putyinnak meg kell bocsátania. Börtönbe zárni valakit a politikai véleményéért, ez nem a demokrácia jellemzője – mondta interjújában Madonna, aki abban bízik: végül nem ültetik le a vádlottakat.
Az ügyészség azonban kedden három év börtönbüntetés kiszabását kérte a bíróságtól Jekatyerina Szamucevicsre, Nagyezsda Tolokonnyikovára és Marija Aljohinára. Az alig félperces akció három huszonéves résztvevőjét – köztük két kisgyermekes anyát – márciusban vette őrizetbe a rendőrség, azóta is előzetes letartóztatásban vannak. Igaz, a közrend politikai, etnikai, faji, vallási indíttatásból elkövetett megzavarásáért elvileg hét év is kiszabható lenne, de az ügyészség a vádlottak büntetlen előéletére és kisgyermekeikre való tekintettel kért kevesebbet. Az ügyvédek szerint azonban már a vád is abszurd, védenceik nem bűncselekményt, hanem legfeljebb pénzbírsággal sújtható kihágást követtek el.
Az ügy egységfrontba tömörítette a politikailag aktív, ám a Kremlhez eltérően viszonyuló orosz kulturális elitet is: több mint száz neves képviselőjük írt levelet Putyin elnöknek címezve, kérve a lányok szabadon bocsátását. A lányok senkit sem öltek meg, nem raboltak ki... Oroszország világi állam, ahol egy antiklerikális akció, ha nem történt bűncselekmény, nem lehet eljárás alapja –áll a levélben, amelyet az ismert ellenzéki zenész Jurij Sevcsuk, a nemzetközi hírű Csulpan Hamatova színésznő, Ljudmila Ulickaja és Borisz Akunyin írók mellett aláírt a Putyin újraválasztása mellett aktívan kiálló Fjodor Bondarcsuk színész-rendező, és az amerikai karriert is befutott Andrej Koncsalovszkij rendező. Utóbbi annak a Nyikita Mihalkov Oscar-díjas rendezőnek a fivére, aki Putyin legaktívabb támogatójaként ismert. – Az elit véleménye nem az ország véleménye – ítélkezett a levélről Mihalkov, utalva a punkcsapat melletti és elleni tüntetésekre. Szerinte a lányoknak hasonló akciót kellene végrehajtaniuk a jeruzsálemi siratófalnál, vagy egy szaúd-arábiai mecsetben, hogy aztán a székesegyházban keressenek menedéket, „ahol majd nem Putyin elűzéséért fognak imádkozni, hanem azért, hogy ne bántsák őket.”
Jellemző, hogy később a mecset és a siratófal motívumát Putyin is felhasználta, amikor a Pussy Riotról kérdezték őt. Az államfő sokáig kerülte a véleménynyilvánítást, ám a múlt héten – mielőtt Londonba utazott, hogy az olimpián megtekintse a cselgáncsozók küzdelmét – kijelentette: nem kell túl szigorú ítéletet kiszabni az elkövetőkre. A nyilatkozat jelzés lehet arra, hogy a vádlottak végül felfüggesztett büntetést kapnak, ahogyan ezt kedden az ügyész nyilatkozata után nem kis meglepetésre kérte az ügyben sértettnek minősülő székesegyház őrségét képviselő ügyvéd is.
A vádlottak ügyvédei jelezték: védenceik jogait sorozatban sértették meg a per során, a tízórásra elnyúló tárgyalási napok miatt sem aludni, sem enni nem volt alkalmuk, a hatóság ellehetetlenítette az ügyvédekkel való négyszemközti találkozókat is, ezért amint lehet, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak jogorvoslatért.