Tadics kettős győzelmet remél
Szerbia márciusban hivatalosan is EU-tagjelölt lett, így Tadics a kampányát elsősorban a 2020-ra várható uniós csatlakozásra építette. Igaz, ma már ellenfele, Nikolics is – aki a Vojiszlav Seselj vezette Szerb Radikális Pártban (SRS) kezdte karrierjét, de most igyekszik mérsékelt arcát mutatni – kész együttműködni a Nemzetközi Törvényszékkel (ICTY), és elvileg nem ellenzi az EU-tagságot sem. Így jelentős külpolitikai fordulat nem várható, bármi lesz is az elnökválasztás eredménye, amelynek egyébként tíz mellékszereplője is van. Köztük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) vezetője. A gazdaságpolitikára a két fő jelölt kevés szót vesztegetett, bár a 24 százalékos munkanélküliség, a gazdasági stagnálás és az öregedő társadalom nagy kihívás elé állítja majd a következő vezetést.
– A mi bőrünkre is megy a játék, márpedig a politika nem arról szól, hogy át kell adni a meggyőzés és a döntés jogát az erősebbnek – indokolta Pásztor István, hogy miért indul a VMSZ első embereként a szerbiai államfőválasztáson akkor is, ha nincs esélye bejutni a második, két hét múlva esedékes fordulóba. – Ez lehetőség arra, hogy a VMSZ és a magyar közösség politikai értelemben országosan is megmutassa magát – tette hozzá. Megjegyezte: az a célja, hogy erősítse a magyar közösség és a Vajdaság érdekérvényesítési képességeit.
– Aki győzni akar a második fordulóban, annak szüksége lesz a magyar szervezet támogatására is, ez jó tárgyalási pozíciót jelenthet – mondta Pásztor. Hangsúlyozta, hogy a megegyezés legfeljebb az újraválasztásáért küzdő demokrata párti Tadiccsal lehetséges, a másik esélyessel, a magát mérsékelt nacionalistának mondó Nikoliccsal nem. – Ő politikailag messze áll tőlünk, így, ha most ígéretet tenne is követeléseink támogatására, az nem volna hiteles. Tadics sem áll túl közel hozzánk, de ha két sánta kutya közül kell választani, akkor az ember azt választja, amelyik kevésbé sántikál – mondta a vajdasági politikus, megjegyezve, hogy Nikolics elnöki győzelme sem lenne végzetes.
– Akkor is fel fog kelni a nap, ahogy Milosevics alatt is. Nem várom a győzelmét, és nem is számítok rá, de ezt végső soron a szerb többség dönti el. A mi feladatunk, hogy vasárnap megerősödve kerüljünk ki a választásokból – mondta lapunknak.
Pásztor fő követelésként a rég tervezett észak-vajdasági egységes fejlesztési régió megteremtését említette. Emellett összhangba kell hozni a nemzeti tanácsok működésének elvileg tág teret adó törvényeket és több, ezt közvetve gátló jogszabályt. A VMSZ sürgeti, hogy biztosítsák a vajdasági tartomány költségvetését. Az alkotmány garantálja ugyan, hogy a szerb költségvetés hét százalékát át kell utalni a Vajdaságba, de az elmúlt öt évben csaknem egy évnyi helyi költségvetésnek megfelelő összeggel, 620 millió euróval kevesebb érkezett.
– Finoman szólva is gyenge a Vajdaság érdekérvényesítő képessége –mondta Pásztor, aki az elnökválasztás egyetlen vajdasági jelöltjeként bízik a tartomány nem magyar szavazói nak támogatásában is. – Míg korábban arról volt szó, hogy a magyarok átszavaznak a szerb pártokra, most az ellenkezőjét tapasztaljuk – jelentette ki. Igaz, hozzátette: a VMSZ-nek nincsenek szerb jelöltjei az elnökválasztással egy időben zajló parlamenti, önkormányzati és tartományi választásokon.
– Magyar párt vagyunk, önálló arculatunk megőrzésére törekszünk. Ezzel egyedül maradtunk a Vajdaságban, miután a többi európai, polgári értékeket képviselő vajdasági pártot magába olvasztotta a DS – emlékeztetett Pásztor. Megjegyezte, hogy ennélfogva a VMSZ sok tekintetben a DS legkomolyabb riválisává vált a Vajdaságban. Csak látszólagos ellentmondás, hogy a VMSZ elnöke az elnökválasztás második fordulójában éppen a DS-t vezető Tadicsot támogathatja majd. – A DS ambíciói és a mi önállóságunk megőrzése között lesz még feszültség a jövőben is, de ez valójában elismerés, hiszen arról tanúskodik, hogy a VMSZ erejével számolni kell – mondta Pásztor, aki a négy választáson százezer szavazat begyűjtésében bízik, ami az eddiginél több helyet jelenthetne a szerb és a vajdasági parlamentben és az önkormányzatokban is.