Nőfalók kíméljenek!
Miután kiderült, hogy a nemi erőszak vádja miatt a Nemzetközi Valutaalap éléről lemondott politikust meghívták egy pénzügyi válságról rendezett vitára, három EP-képviselőnő (a szocialista Véronique de Keyser és Gurmai Zita, valamint a Zöldek csoportjához tartozó Isabelle Durant, a parlament egyik alelnöke) felháborodott levelet írt Martin Schulz EP-elnöknek. „A nők méltóságáért vívott küzdelmünk nevében ellenezzük ezt a meghívást, és arra kérjük, elnök úr, hogy gondoskodjon róla: a parlament a törvényhozó munka helyszíne maradjon, ahol tiszteletben tartják mindenki érzékenységét – nem pedig médiaküzdőtér, ahol show-t és látványosságot kell csinálni.”
Nemcsak baloldali nők, hanem jobboldali férfiak is ágáltak a DSK néven emlegetett francia politikus érkezése ellen. Derk-Jan Eppink dán konzervatív EP-képviselő közleményben figyelmeztette Schulzot: „Ne az Európai Parlamentben rehabilitáljanak egy közszereplőt, aki ellen még mindig nyomozás folyik!” Az EP-elnök szóvivője egyébként elárulta, hogy Schulz sok tiltakozó levelet kapott, és már fel is vette a kapcsolatot a szervezőkkel.
Apropó, szervezők. Bár a néppárti spanyol képviselőnő, Esther Herranz García hivatalosan lemondott EU40-beli tagságáról – a negyven év alatti EP-képviselőknek ez a csoportja hívta meg Strauss-Kahnt –, a csoport elnöke, a német liberális Alexander Alvaro először nem sok megértést mutatott. A neki dolgozó tanácsadó, az ominózus vitát szervező Adam Mouchtar legalábbis úgy nyilatkozott az EUobserver hírportálnak: eszük ágában sincs lemondani DSK meghívását. Ám nem sokkal később Alvaro Twitter-üzenetben „csicseregte” világgá, hogy a nőfaló hírében álló francia mégsem jön.
Nem elég, hogy a világsajtó tavaly azzal volt tele: Dominique Strauss-Kahnt őrizetbe vették New Yorkban, mert egy szállodai szobalány nemi erőszakkal vádolta meg, a zavarba ejtő hírek azóta is folyamatosan érkeznek. Éppen az Európai Parlamentbe szóló meghívás másnapján, március 28-án döntenek arról Franciaországban, vádat emeljenek-e a szocialista politikus ellen „üzletszerű kéjelgés elősegítésében való bűnrészesség és hűtlen kezelés bűntette” miatt. Az IMF volt vezérigazgatója már korábban beismerte, hogy részt vett párizsi és washingtoni szexpartikon, de közölte: nem is sejtette, hogy az ott felbukkanó fiatal nők prostituáltak, akiknek a szolgáltatásait ráadásul nagyvállalatok számláiról fizették.