Szarkofágot építhetnek Fukusimán
Igaz, a NAÜ-t 2009 óta vezető japán Jukija Amano Tokióban kijelentette: a nagyobb tragédia elkerüléséért tett erőfeszítés versenyfutás az idővel, s az ország nem képes egyedül megbirkózni a feladattal. Az erőművet működtető TEPCO vállalat közölte: végső megoldásként a csernobilihoz hasonló atomszarkofág is szóba jöhet, ha nem sikerül mielőbb biztosítani a reaktorok hűtését, vagy ha azok a vártnál még súlyosabban megrongálódtak. (A hűtővíz biztosítását ellátó szivatytyúk működtetéséhez az elektromos hálózatok helyreállítására is szükség van, ezt épp a sugárzás veszélye lassítja a térségben.)
Annak azonban továbbra is rendkívül csekély az esélye, hogy a reaktorokból kiszabaduló radioaktív anyag elérje Európát vagy akár az ázsiai partokat. Ennek ellenére a nukleáris pánik világszerte terjed: az Egyesült Államokban a lakosság jódvásárlásba kezdett, Kínában a jódozott só felvásárlása is megindult – bár utóbbi nem nyújt védelmet az esetleges sugárzás ellen – tudatta a BBC. A szigetországból pedig egyre több állam hozza haza szervezetten saját állampolgárait a fukusimai erőműtől 220 kilométerre fekvő Tokióból is Spanyolországtól Srí Lankán át az Egyesült Államokig, míg több diplomáciai képviselet ideiglenesen a fővárostól 500 kilométerre fekvő Oszakába települt át.
Egy percet néma csenddel emlékeztek meg tegnap délután a pontosan egy hete bekövetkezett földrengésre. Japánban 17 ezer ember halt meg, vagy tűnt el a tragédiában, több millió ember életét érintette a katasztrófa.
Eközben egyre elkeseredettebb küzdelmet folytatnak az ország észak-keleti részét ért földrengés és cunami esetleges túlélőiért, akiknek esélyeit a térségben esett hó és fagy is tovább csökkentette. Az áldozatok száma eddig hétezer, további tízezret tartanak számon eltűntként. Csaknem félmillió ember a felállított menedékhelyeken húzódott meg, akiknek ellátását is egyre nehezebb biztosítani. Több százezer háztartás továbbra is víz- és áramellátás nélkül van az ország történetének legnagyobb, 9-es erősségű múlt heti földrengése óta.
Az anyagi kár akár a 200 milliárd dollárt – az 5,4 ezer milliárd dolláros japánGDP 3,5 százalékát – is elérheti, így korábbi feltevésekkel szemben a gazdaság nagyobb mértékű visszaesését okozhatja, amit nem pótol be gyorsan a rombadöntött infrastruktúra újjáépítésének gazdaságélénkítő hatása.
Ráadásul – az olajpiacon is pánikot okozó líbiai eseményekkel együtt – mindez már a világgazdaságra is kihat: a viszszaeső japán export az elektronikai iparban, az autógyártásban közvetlenül is éreztetheti hatását a következő negyedévben. A japán alkatrész-ellátás akadozása miatt a General Motors és a hozzá tartozó Opel is a termelés csökkenését valószínűsítette, hasonlóan a Renaulthoz. A Honda már bejelentette, hogy szerdáig meghosszabbítja a termelés szüneteltetését Japánban az áramtakarékossági intézkedések miatt.
A japán exportkilátásokat rontja, hogy a piacokon jelentősen erősödött a jen – a dollárral szemben pénteken négy százalékkal – miután a spekulánsok a jen vásárlásába kezdtek, bízva abban, hogy az újjáépítéshez Japán külföldi kintlevőségeinek bevonására kényszerül, felhajtva ezzel a japán fizetőeszköz árfolyamát.
A jen stabilizálására pénteken a G7 már jelezte, hogy kész beavatkozni.