„Kettészakadt” Wisconsin állam
Az új posztján januárban debütált politikus most írta alá a helyi törvényt, amely – a rendőrök és a tűzoltók kivételével –csorbítja a közalkalmazottak jogait, és szűkíti a szakszervezetek mozgásterét. Walker azt kezdeményezte például: ne kaphassák meg a szakszervezetek a dolgozók fizetésének egy hányadát, és a munkavállalói oldal ne érhessen el az infláció mértékét meghaladó béremelést ezt jóváhagyó népszavazás (!) nélkül. Több járulékot kell fizetniük az alkalmazottaknak, akiknek így átlag nyolc százalékkal kevesebb kerül a borítékba.
Mindez heteken keresztül Amerikát a fellázadt arab utca hangulatára emlékeztető demonstrációkat váltott ki. „2011 a tiltakozások éve, külföldön és itthon is!” – írta a sajtó. A drasztikus tervet ellenző összes demokrata párti törvényhozó egy hónapra Illinois államba menekült, így akadályozva a wisconsini törvényhozás határozatképességét, míg republikánus társaik haragos tüntetők elől húzták be a nyakukat. Mindkét pártból többen visszahívási kezdeményezéssel számolhatnak.
Volt, hogy százezer demonstráló dacolt a februári mínusszal az utcán, ésmegszállták egy időre a helyi Capitolium épületét is. Családtagok estek egymásnak. „Hogyan beszélhetsz így, amikor tanárnő a feleséged?” – kiabált például menedzser férjével Kathy Scaffidi egy helyszíni beszámoló szerint.
„Megvédtük a középosztálybeli munkahelyeket és az adófizetőket!” – állítja Walker, míg az ellenzék vezetője,Peter Barca szerint „súlyos támadás érte a dolgozó családokat”. Wisconsinban a közvélemény 50:43 arányban helytelenítette a kormányzó tervét.