Humanitárius katasztrófa fenyeget Líbiában

Ellentámadásba lendültek pénteken a Kadhafihoz hű erők, és több helyen légi csapást mértek az ellenzék által ellenőrzött városokra.

Könnygázt vetettek be tegnap Kadhafi emberei a fővárosban. A pénteki ima után sok száz ember vonult a mecsetekből az utcára, a diktátor távozását követelve. Újabb légitámadások is voltak pénteken, főként a stratégiailag fontos tengerparti olajfinomítók ellenőrzéséért folyik ádáz küzdelem. Kadhafi fia, Szaifal-Iszlám korábban azt nyilatkozta, hogy a bombatámadásokat csak figyelmeztetésként alkalmazza a rezsim. Egy, a Kadhafi hadseregéből dezertált katonatiszt viszont azt állította, hogy a harci gépek sok esetben szándékosan elvétik a céljukat. Kadhafi ellentámadásának jele, hogy Zavijában, az ellenzék által uralt városban az utóbbi napokban egyre több kormánykatona jelent meg. Kadhafi csapatai pénteken bombázták a Tripolitól 800 kilométerre fekvő, olajfinomítói miatt fontos Bregát is – adta hírül az al-Arabíja hírtelevízió.

A keleti országrészt irányító Bengáziban körülbelül tízezer fegyveres felkelő készül az öszszecsapásra, köztük 4000–5000 hivatásos katona. Mint hírügynökségi tudósítók jelentették: folyamatosan képzik a fegyverhasználatra a felkeléshez csatlakozó civileket. Igaz, szemet szúr, hogy 15–16 éves gyerekek kezébe is fegyvert adnak, mondván: a lakosság nagyon elszánt. A Bengáziban működő átmeneti kormány számít a nyugati hatalmak segítségére és arra, hogy mielőbb légi csapást mérnek Kadhafi bázisaira.

Eközben Barack Obama amerikai elnök aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a két fél között véres patthelyzet alakulhat ki, és mivel szerinte Kadhafi elvesztette a legitimitását, köteles mielőbb távozni.

A líbiai felkelés és Kadhafi véres reakciója súlyos csapást mért az észak-afrikai ország gazdaságára, 50 százalékkal csökkentve az OPEC-tagállam napi 1,6 millió hordós olajkitermelését. Az összecsapások a gazdasági károkon túl komoly humanitárius válságot idéztek elő; a helyzet a líbiai–tunéziai határon a legnehezebb, ahol több tízezer menekült zsúfolódott össze. Egyes adatok szerint Líbiában másfél millió külföldi vendégmunkás dolgozott, akik most elvesztették munkájukat és földönfutóvá váltak. Közülük különösen a nagyszámú ázsiai kimenekítése nehézkes, legtöbbjük Máltán várakozik, hogy hazautazhasson. Brüsszeli tudósítónk információja szerint európai repülőgépek bevonásával már mintegy húszezer embert szállítottak haza a Tunéziába menekült egyiptomiak közül. Brüsszeli források szerint eddig legkevesebb 200 ezer ember hagyta el Líbiát, s akik nem Tunézia, vagy Egyiptom felé menekültek, azok Niger és Algéria irányába indultak el.

„Kusza” helyzet Amerikában

– Kit hívjunk fel, ha Európával akarunk beszélni? – a Henry Kissingernek tulajdonított mondatot sokan ismerik, ám pár héttel ezelőtt kevesen gondolhattak arra: ugyanez a probléma áll elő Líbiával kapcsolatban is. Az amerikai diplomácia „rögtönzéseibe” a bennfentes washingtoni külpolitikai blog, a The Cable adott betekintést. A válság első két hetében az USA illetékesei Musza Kusza külügyminiszterrel voltak kapcsolatban, aki egyébként nem szerepel az ENSZ feketelistáján. Ám e vonalnak vége szakadt: Kusza szerdán már nem fogadta a washingtoni hívásokat.

Ellenben azt faxolta a State Departmentnek: ne ismerjék el az amerikaiak a felkelők oldalára átállt Ali Audzsali nagykövetet Tripoli hivatalos képviselőjének. Az üzenet autentikusságát nem tudják ellenőrizni, hiszen Kusza nem kapcsoltatja magát. Ezért figyelmen kívül hagyja a levelét.

Amúgy Audzsali árfolyama gyorsan változik a washingtoni „diplomáciai tőzsdén”. A hó első napján az amerikai külügyi szóvivő azt mondta: nem tekintik Líbia hivatalos képviselőjének, ma viszont már nem Kusza, hanem ő a fő líbiai kapcsolata az amerikaiaknak. Részben hasonló helyzet alakult ki New Yorkban a Kadhafi ezredesnek szintén hátat fordított líbiai ENSZ-diplomaták körül is. (Washingtoni tudósítónktól)

Egy líbiai civil lázadó hátra siklás nélküli lövegéből tüzel tegnap egy sivatagi csatában, Ras Lanuf közelében
Egy líbiai civil lázadó hátra siklás nélküli lövegéből tüzel tegnap egy sivatagi csatában, Ras Lanuf közelében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.