Phenjan nukleáris háborút vizionál
Észak-Korea november 23-án az ENSZ által kijelölt tengeri határvonaltól néhány kilométerre délre lévő Jonpjong szigetét lőtte, az ágyúzás két katona és két civil életét követelte. Phenjan azzal indokolta a koreai háború (1950–53) óta példátlan – civil lakosságot sújtó –akcióját, hogy Dél-Korea haditengerészeti gyakorlata során északi felségterület irányába lőtt. Az északi támadást ugyan viszonozták ágyúzással Délről, ám a szöuli törvényhozásban a nem kellően határozott válasz miatt élesen bírálták a védelmi minisztert, aki lemondani kényszerült. Washington és Szöul előrehozott egy korábban eltervezett közös haditengerészeti és légi gyakorlatot a George Washington atommeghajtású anyahajó részvételével, s most Dél-Korea újabb tüzérségi gyakorlatba kezdett.
Tegnap az észak-koreai pártlap, a Rodong Sinmun kommentárjában a két Korea közti kapcsolatok „árulásának” minősítette Washington és Szöul katonai együttműködését, amely az „atomháború sötét felhőit” sodorja a félsziget fölé. A másik oldalon Dennis Blair, volt amerikai hírszerzési igazgató a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva „figyelmeztette” Phenjant, hogy Dél-Korea kezdi elveszíteni türelmét az ismétlődő provokációk miatt, s ezért katonai akciót indíthat ellene.
Közben folytatódnak a diplomáciai egyeztetések. Michael Schiffer amerikai védelmi felelős tegnap Szöulban biztosította tárgyalópartnerét, hogy számíthatnak az Egyesült Államok támogatására az északi provokációkkal szemben. A múlt héten amerikai, dél-koreai és japán megegyezés született arról, hogy addig nem kezdik újra Phenjannal az atomprogramja megszüntetéséről folytatott tárgyalásokat, amíg Észak-Korea nem változtat magatartásán. A héten James Steinberg amerikai államtitkárhelyettes Pekingbe látogat, hogy újra kérje a kínai vezetéstől a nyomásgyakorlást Phenjanra. A kínai külügy viszont azt ismételgeti, hogy a feszültség enyhülését a hatoldalú tárgyalások felújítása hozhatja meg.