Nyerésre áll a lengyel kormánypárt
A közvélemény-kutatások szerint szerény részvétel várható a vasárnapi lengyel helyi választásokon. A nagyvárosokban szinte mindenütt a PO vezet, eddigi fő riválisa, a jobboldalikonzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt alaposan visszaesett. A konzervatív párt egyébként is recseg-ropog, épp a héten vált ki belőle több centristának tartott képviselő. Őket a pártelnök, Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő záratta ki, mert nem voltak elég harcosak a PO-val szemben.
A nyári elnökválasztás óta a PO-nak gyakorlatilag nincs riválisa. A párt várhatóan negyven százalékot kaphat a közelgő választáson. Ezt – állítják az elemzők – elsősorban annak köszönheti Donald Tusk miniszterelnök pártja, hogy következetesen kerülik a konfliktusokat. Kiszorították a pártból a Janusz Palikot lublini politikus vezette balközép felé húzó irányzatot, a kormányzás során pedig eddig következetesen elkerülték a fájdalmas reformokat. Pedig a gazdaság viszonylag jó állapota ellenére a lengyel deficit erősen növekszik, az idén már közelíti a GDP nyolc százalékát.
Azt mondják, hogy a teljes államadósság már csak a kreatív könyvelésnek köszönhetően marad a GDP 55 százaléka alatt. Tusk eddig épp a választásokra tekintve kerülte a radikálisabb és fájdalmas reformokat a nyugdíj- és az egészségügyi rendszerben. A megszorításokra azonban előbb-utóbb sor kerülhet. Több szakértő azt javasolja, hogy a helyhatóságok megnyerése után sürgősen tartsanak idő előtti parlamenti választásokat, mert csak erős felhatalmazással lesz képes a kormány a fájdalmas változások végrehajtására.
Érdekessége a lengyel politikai palettának, hogy a korábban tönkrevert, megalázott baloldal (SLD) tartja harmadik helyét, s több körzetben vetélkedik a második helyért a konzervatív PiS-szel. Ez nem csak azért lehetséges, mert a vezérelven működő PiS alaposan meggyengítette magát, s ma már főleg csak a társadalom legkonzervatívabb rétegeihez szól. Az SLD-ben hangot kapnak azok a fiatal politikusok, akik új baloldali hívószavakkal állnak elő. Elsősorban a fi atal, városi, Európára nyitott rétegekhez szólnak. Fellépnek a társadalom klerikalizálódása ellen, kiállnak a kisebbségek és a nők szabadságjogaiért, a drákói abortusztörvény ellen, s egyebek között a női kvóta bevezetését szeretnék a politikában.