Belgrád: Nem, nem, soha!

Belgrád azt ígéri, soha nem ismeri el Koszovót, miközben Pristina azt reméli, újabb országokkal sikerül diplomáciai kapcsolatot létesítenie a Nemzetközi Bíróság csütörtökön bejelentett véleménye nyomán. A nemzetközi jogász szerint a hágai testület döntésében „jóindulatúan csúsztatott”.

Elképedés, megrökönyödés, csalódottság: ez volt leolvasható a szerb delegáció tagjainak arcáról az MTI szerint, amikor a Nemzetközi Bíróság (ICJ) hágai épületében Ovada Hiszasi főbíró csütörtökön kihirdette a testület állásfoglalását: Koszovó 2008 februárjában kinyilvánított függetlensége nem sértette meg a nemzetközi jog egyetlen alapelvét sem. Belgrád máris közölte: nem változtat álláspontján a „tartományt” illetően. Borisz Tadics szerb államfő közölte: soha nem fogják elismerni Koszovó függetlenségét. A vélemény ellen egyébként nem lehet fellebbezni.

Eközben Pristina újabb országok részéről várja önálló államiságának elismerését a hágai döntés alapján – nyilatkozta a koszovói külügyminiszter. Több mint 35 ország jelezte, hogy a bíróság döntése után fontolóra veszik az elismerést. Nem látok okot arra, hogy most bármely ország halogassa az elismerést – fűzte hozzá Skender Hyseni.

Szlovákia és Románia (a Koszovót el nem ismerő EU-tagállamok közül kettő) azonban már jelezte: nem változtat álláspontján. Bukarest indoklása szerint a bíróság csak a függetlenségi nyilatkozat törvényességének kérdésében foglalt állást, és nem nyilvánított véleményt annak jogi következményeiről, azaz egy „állítólagos új állam létrehozásáról”. Tadics is úgy nyilatkozott: „a bíróság nem foglalkozott a kérdés gyökerével”.

A bírálatok nem zavarták azokat, akik saját politikai céljaik alátámasztására kívánják használni a bíróság véleményét. Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnöke ismét arra célozgatott, hogy az átala vezetett országrész is elindulhat a függetlenség felé vezető úton.

Örményország is üdvözölte a bíróság véleményét, mondván: most már nyitva áll a lehetőség Karabah függetlenségének elismerése előtt. Karabah jogilag Azerbajdzsánhoz tartozik, ám lakosai örmények.

A szerb álláspontot támogatók – köztük Peking és Minszk is – a párbeszéd folytatására, a státuszkérdés tárgyalásokon történő megoldására szólítottak fel.

A szerb ellenzék eközben azonnal támadásba lendült. Tomiszlav Nikolics, a Szerb Progresszív Párt vezetője szerint a kormány végig félrevezette a szerbeket azzal, hogy végig azt ígérték, Belgrád számára kedvező ítélet születik majd.

Ünneplés a hágai Nemzetközi Bíróság előtt koszovói és albán zászlóval
Ünneplés a hágai Nemzetközi Bíróság előtt koszovói és albán zászlóval
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.