Egy kínai milliárdos tündöklése és bukása
Felesége, Du Juan három év hat hónap börtönt kapott, megtetézve 200 millió jüan vagyonelkobzással – jelentette a Xinhua hírügynökség.
Huang Guangyut, a Gome elnevezésű elektronikai – DVD-lejátszókat, televíziókat, hűtőszekrényeket kínáló – áruházlánc megalapítóját először 2004-ben (1,3 milliárd dollárra becsült vagyonával) sorolta Kína leggazdagabb emberének a helyi milliomosok listáját összeállító Hurun Report. 2008 novemberében tartóztatták le, abban az évben – mint a Reuters írta – az időközben tőzsdére vitt Gome értékének emelkedése kapcsán, illetve más vállalatfelvásárlásokkal vagyonát már 6,3 milliárd dollárra tették.
A vizsgálat tőzsdei manipulációkmiatt indult ellene. A vád szerint 800 millió jüanért vett –a hivatalos átváltó irodát kikerülve – hongkongi dollárt, majd egy, a senzheni tőzsdére bevezetett cég részvényeit felvásárolta, miután a nyilvánosságot megelőzve értesült annak rekonstrukciós terveiről. Utóbb a vád kiegészült kormányzati tisztviselők, az adóbehajtó hatóság és a pénzügyi bűnüldöző szervek tagjai megvesztegetésével is. Ennek keretében például idén márciusban helyezték vád alá Xiang Huaizhut, a közbiztonsági minisztérium egyik aligazgatóját egymillió jüan elfogadása miatt, és Guo Jingyit a kereskedelmi minisztérium főellenőrét, aki összesen 8,4 millió jüan kenőpénzt vett át, igaz, ennek csak kisebb részét Huang cégeitől.
A déliGuandong tartományban, szegény családban született Huang több nyilatkozatában is elmesélte, hogy már kisiskolásként használt könyveket árult. Még húszéves sem volt, amikor testvérével felköltözött Pekingbe, ahol 1987-ben indította el 30 ezer jüanos bankhitellel első vállalkozását háztartási gépek értékesítésére. Ebből nőtt ki a több mint ezer üzletből álló Gome áruházlánca. Hosszú az általa felvásárolt cégek listája, s aligha volt mindegyik tiszta ügylet.
A Forbes magazinnak a világ ezer leggazdagabbját felsoroló idei listájára 27 kínai fért fel, köztük Li Shufu, a Geely autógyár tulajdonosa, aki a közelmúltban megvette a Volvót. A magazin szerint az Egyesült Államok után a legtöbb milliárdos immár Kínában van: ha Hongkongot is hozzászámítjuk, szám szerint 89. Feltételezhető, hogy többségük hasonló utat járt be, hasonló stikliket, ügyeskedéseket vetett be karrierje építésekor, mint Huang.
Vannak, akik lebuknak. Mint például Yang Bin, a shenyangi Euro-Ásia orchideatermesztő vállalat volt elnöke, akit 2001-ben a Forbes magazin Kína második leggazdagabbjának rangsorolta 900 millió dollárjával, és most 18 évi börtönbüntetését tölti.
A kínai törvények a vállalkozóknál szigorúbban büntetik a korrupt állami alkalmazottakat, hivatalnokokat. Chen Tonghait, a hatalmas olajipari tröszt, a Sinopec volt vezetőjét tavaly júliusban halálra ítélték 200 millió jüan kenőpénz elfogadásáért. Li Peiyinget, a pekingi repülőteret irányító állami cég főnökét pedig augusztusban kivégezték hasonló össze gért.