A vajdasági magyarokért tárgyal a VMSZ
Bizonyos elemzők – főleg a Demokrata Párthoz közelállók – azonban a találkozó kapcsán bírálják is a legnagyobb magyar pártot, amiért kapcsolatot létesített a néhai diktátor, Szlobodan Milosevics alapította SPS-szel.
A találkozót kritizálók egyrészt „szerecsenmosdatásnak” minősítik a két pártelnök, Pásztor István és Ivica Dacsics megbeszélését – másrészt pedig kifogásolják, hogy a VMSZ „rossz irányban” keres politikai szövetségeseket. Az újvidéki Magyar Szó idézi Márton Attila politológust, aki szerint „Pásztor nem rejti véka alá, hogy pragmatikus alapon választ vagy akár változtat szövetségeseket”. Megszólaltatja a lap Losoncz Árpád egyetemi tanárt is. Szerinte éppen a legnagyobb szerb kormányzati erő, a Demokrata Párt, valamint ennek magyar tagjai és szimpatizánsai fanyaloghatnak legkevésbé a Pásztor–Dacsics-találkozó miatt, mert annak idején a DS volt az, amely „ajtót nyitott a valamikori kiátkozott szocialistáknak”.
Pásztor István lapunknak elmondta, hogy a VMSZ a milosevicsi korszakot nem felejtette el, de a hét eleji pártközi kapcsolatfelvétel egyáltalán nem a múltról vagy az ideológiai közeledésről, hanem kizárólag a jelenről és a jövőről szólt. Az SPS rehabilitálása gyakorlatilag már akkor megtörtént Szerbiában, amikor a párt a mostani kormánykoalíció tagja lett – csakúgy, mint a VMSZ. Az SPS-nek ma fontos miniszteri tárcái vannak Szerbiában.
– Ha azt akarjuk elérni, hogy a vajdasági magyarság helyzete javuljon, és érdekeinket érvényesíteni tudjuk, akkor tárgyaló viszonyban kell lennünk a szocialistákkal is – hangoztatta Pásztor. – Elemi érdekünk a kommunikációt erősíteni a kormánykoalíció más tagjaival, nem utolsósorban azért, hogy parlamenti munkánk eredményes legyen –tette hozzá a VMSZ elnöke.