A Svájci Gárdával focizott a cigányválogatott

Rómaiak, turisták, cigányok, bevándorlók, papok tapsolták a Rajkó Zenekar koncertjét a Santa Maria in Trastevere-bazilikában. A magyar művészegyüttes díszvendége volt a Vatikánban ma véget érő európai cigánypasztorációs találkozónak.

A cigány művészek abban az ókeresztény templomban léptek fel, ahol karácsonykor XVI. Benedek Róma szegényeivel ebédelt. Az együttest és a magyar cigány labdarúgó-válogatottat is a szerdai audiencián fogadta a pápa. „Négy hónap alatt másodszor jártunk itt” – emlékeztetett a zenekar novemberi vatikáni fellépésére az együttest igazgató Gerendási István.

„Ezek a zenészek nem is cigányok!” – mondták a Szent Péter téren megkérdezett olaszok, azokra a nomád romákra mutogatva, akik a bazilika oldalában kéregettek.

„Új európai lelkiismeret kell, ne hagyjuk őket magukra!” – hangoztatta az Elvándorlók és Úton lévők Pápai Tanácsának elnöke, Antonio Maria Veglio az európai cigányság társadalmi integrációjáról rendezett konferencián. „Azért tegyünk, hogy ezeknek az embereknek az élete is emberi legyen. Sajnos, a velük szembeni előítéletek annyira mély gyökeret vetettek, hogy megakadályozzák a befogadásukat.”

Hiába a cigányok mellett álló számos európai szervezet, csökkentek emberi jogaik: ivóvíz, otthon, egészség, oktatás Franciaországban és keletebbre is probléma. De nem mutogathatunk egy országra sem, egész Európában súlyos a helyzet – tette hozzá a tanács főtitkára, Agostino Marchetto, aki szerint a romákkal szembeni diszkriminációt a másságtól való félelem okozza.

Az európai püspöki konferenciák cigánypasztorációs felelőseinek felszólalásai a plébániák központi közvetítő szerepét hangsúlyozták a cigány lakosság beilleszkedésében. Dr. Székely János, Esztergom-Budapest segédpüspöke lapunknak elmondta, hogy bemutatta a lovári nyelvre lefordított Bibliát. A fórumon beszámolt a cigányzenével celebrált misékről, s megemlítette, hogy Magyarországon van a legtöbb felsőfokú végzettségű cigány.

A konferencián emlékeztettek, hogy ’65-ben VI. Pál látogatott el először egy olasz roma táborba, ’97-ben lett boldog Ceferino Gimenez Malla cigány vértanú, s arra is, hogy februárban Róma legnagyobb roma táborában, a Casilino 900-ban, hatszáz ember barakklakását dózerolták le.

A Vatikán meghívására érkezett Rómába az integráció jelképének tartott Rajkó Zenekar és a cigányválogatott, amely tegnap délután a Svájci Gárdisták csapatával mérte össze erejét; igaz, a testőrök között papok is játszottak. A borús időben a magyar cigány–vatikáni válogatott barátságos mérkőzés eredménye 23:3 lett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.