Vádalkuval zárult a Gripen-ügy
Az SFO jogászai szerint Mensdorff-Pouilly már 1993-tól a BAE „tanácsadójaként” tevékenykedett Budapesten, Bécsben és Prágában, egészen 2007-ig. A BAE 2002-től folyamodott „korrupt eszközökhöz” Közép-Európában a repülőgép-szállítási szerződések elnyerése végett; e „kifinomult, aprólékosan megtervezett műveletnek a BAE nagyon magas rangú vezetői is részesei voltak” – idézi a brit lapot az MTI. Mensdorff-Pouilly grófot Londonban őrizetbe is vették, ám pénteken este váratlanul megszüntették ellene az eljárást. Ennek előzményeként a BAE Systems – az SFO-val és az amerikai igazságügyi minisztériummal létrejött egyezség alapján – hivatalosan felelősséget vállalt a „súlyos kihágásokért”, és beleegyezett „jelentős összegű pénzbírság” kifizetésébe.
A brit hatóság közölte, hogy a globális egyezség alapján további büntetőeljárást nem kezdeményez a BAE ellen sem. A döntést brit kampányszervezetek és politikusok is keményen bírálták, mondván: a cég valójában csak „könyvelési vétségeket” ismert be, és a súlyosabb, korrupciós vádakkal kapcsolatos bírósági eljárást így elkerüli. A vádalku alapján a BAE Systems Nagy-Britanniában 30 millió font, Amerikában 250 millió font pénzbírságot fizet.
„Ez bűnbocsánattal való üzérkedésnek tűnik” – vélekedett Norbert Darabos szociáldemokrata (SPÖ) miniszter az osztrák sajtónak. A tárcavezető szerint a vállalatcsoport megváltotta magát egy olyan bűntől, amelynek elkövetését beismerte. „Vagy van korrupció, vagy nincs. De eurómilliókkal lesöpörni valamit az asztalról, ez hihetetlen” – mondta. Ausztriában jelenleg még eljárás folyik Mensdorff-Pouilly ellen.