Dunai próba vár az új EU-biztosokra
Alighanem elhárult minden akadály az új Európai Bizottság hivatalba lépése elől. A meghallgatások után a szakbizottságok megküldték véleményüket Jerzy Buzek EP-elnöknek, aki a frakcióvezetőkkel megállapodott abban, hogy február harmadikán még levizsgázik az új bolgár jelölt, Krisztalina Georgieva, aki a megbukott Rumjana Zseleva helyébe lép a humanitárius segélyek tárca élén. Minthogy a néppárti Zseleva az egyetlen, aki a parlamenti próbán nem ment át, utódjára a láthatóan jóindulatúvá vált külügyi bizottsági tagok várnak. Maga Georgieva is jelezte, a Világbank alelnökeként szerzett tapasztalatot arról, hogyan kell nemzetközi szervezet nevében más nemzetközi szervezetekkel tárgyalni.
Az egyetlen még nyitva hagyott meghallgatás után feb ruár kilencedikén szavaz az EP plenáris ülése a teljes bizottságról, amely gyakorlatilag már másnap hivatalba lép. S felmerültek ugyan kételyek egyes jelöltekkel szemben, de a nagy európai politikai áramlatokat megjelenítő frakciók már nem akarták továbbfeszíteni a húrt. Igaz, a holland liberális Neelie Kroesszel, a digitális tárca várományosával zárt és szűk körben elbeszélgettek még egyszer, de megelégedtek az immár részletesebb válaszokkal.
Túljutván a politikai nehézségeken és az olykor személyeskedő vitákon, a képviselők csütörtökön már arról szavaztak 544 igen, 13 nem és 10 tartózkodás mellett, hogy az Európai Bizottság legkésőbb 2010 végéig nyújtsa be a Duna-régióra vonatkozó európai stratégiát. A 2011-es első magyar EU-elnökségnek ez kiemelt célja, így fontos, hogy az EP még időben felkérte a végrehajtó testületet, és hogy támogatja is az ötletet. Az elképzelések között szerepel: kétévente legyen uniós Duna-csúcs, a program kezelje kiemelten a Duna menti tíz ország közlekedésének fejlesztését, a környezetvédelmet, és ösztönözze a térségen belüli mobilitást.