Riadó a Templom-hegyen
Az izraeli hatóságok továbbra is korlátozzák a bejutást a Mecsetek terére: csak az ötven évnél idősebb muzulmánok, izraeli arabok és (az arabok lakta) Kelet-Jeruzsálem lakói léphetnek be oda. Zsidó és keresztény látogatók sem mehetnek most az iszlám harmadik legszentebb helyére. Rendőrök és határőrök ezreit vezényelték ki Jeruzsálem keleti és nyugati részébe, hogy elkerüljék a hét végi összetűzések kiújulását zsidók és palesztinok között, és biztosítsák a jeruzsálemi menetet, amelyen izraeliek és külföldiek tízezrei vesznek részt. Az eseményt minden évben a pusztai vándorlás emlékét idéző zsidó sátoros ünnep, a szukkót idején rendezik.
A helyzet egy hete éleződött ki, amikor palesztinok egy csoport francia turistára támadtak, akik a Templom-hegyre tartottak. Harmincan sérültek meg. A palesztinok között elterjedt ugyanis, hogy szélsőséges zsidók készülnek a szent helyre, ezért támadtak a látogatókra.
A palesztin vezetés szerint az izraeli hatóságok maguk is fokozzák a feszültséget az indokolatlanul nagy rendőri jelenléttel, melyet - így Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló - ürügyként használhatnak a palesztinokkal szembeni intézkedésekre. A főtárgyaló arra utalt, hogy 2000-ben - az ő értelmezésében - szintén a Templom-hegy körüli vita miatt tört ki a második intifáda. A jeruzsálemi rendőrfőnök viszont hálátlannak nevezte a palesztinokat, amiért a ramadan ideje alatt biztosított nyugalmat most nem viszonozták.
Ugyanakkor a palesztin hatóságnak nem árt, ha elterelődik a térség figyelme arról: nem szavaz az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa az Izraelt elítélő jelentésről, melyet Richard Goldstone dél-afrikai bíró, ENSZ-jogász és társai a januári gázai háborúval kapcsolatban készítettek. A radikális Hamasszal szimpatizáló Katar szerint a palesztin hatóság kérte - nem pedig az arab és muzulmán országok - a szavazás elhalasztását a Goldstone-jelentésről. Mahmud Abbasz palesztin elnököt azzal vádolják, hogy az USA nyomásának engedve halasztatta el "sohanapjára" a szavazást. Az Emberi Jogi Tanács pénteken Genfben úgy döntött: jövő márciusra elhalasztja a jelentésről szóló határozat szavazását. Feltételezések szerint Szíria emiatt halasztotta el váratlanul a palesztin elnök damaszkuszi látogatását is.