Phenjan tárgyalna, de...

A KNDK felkészült, hogy viszszatérjen az ország nukleáris leszerelését célzó hatoldalú tárgyalásokhoz - közölte Kim Dzsong Il észak-koreai vezető a hivatalos látogatáson Phenjanban tartózkodó Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel. A KNDK ugyanakkor előzetesen kétoldalú tárgyalásokat szeretne az Egyesült Államokkal. Észak-Korea még áprilisban jelentette be, hogy "soha többé" nem vesz részt a pekingi székhelyű tárgyalásokon, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa elnöki nyilatkozatban ítélte el az ország nagy hatótávolságú rakétakilövését.

A nemzetközi közösség régóta Kínától várta a KNDK megrendszabályozását, de úgy tűnik, hogy a pekingi döntéshozók csak a május végén végrehajtott észak-koreai kísérleti atomrobbantás után kezdték meg a hagyományos szolidaritás tényleges felülvizsgálatát. Kína így az ENSZ érvényben lévő szankcióinak megfelelően júliusban már fel is tartóztatott egy tiltott koreai szállítmányt.

Ven Csia-pao vasárnap érkezett a KNDK-ba, a hivatalos közlések szerint a két ország közti diplomáciai kapcsolatfelvétel 60. évfordulójának megünneplésére. A kínai újságírók legnagyobb meglepetésére a phenjani repülőtéren Kim Dzsong Il személyesen fogadta a magas rangú látogatót, pedig a koreai vezető eddig csupán államfők - Kim De Dzsung, Vlagyimir Putyin, Csiang Cö-min (Jiang Zemin) - érkezésekor vonult ki a repülőtérre. Kim megjelenése azért is megdöbbenést keltett, mert a koreai vezető egészségi állapota meglehetősen bizonytalan. Tavaly augusztusban kisfokú agyvérzésen esett át, hónapokra eltűnt, majd az év elején napvilágot látott információk szerint a jelenleg 26 éves harmadik fiát jelölte ki utódjául. A hivatalos phenjani hírügynökség közben ontani kezdte Kim rendszeres "helyszíni útmutatásairól" szóló beszámolókat, bár a dátum nélkül közzétett fényképek nem bizonyultak túl meggyőzőnek. Augusztus elején a Phenjanba utazó Bill Clinton amerikai exelnök volt az első nyugati politikus, aki betegeskedése óta találkozhatott a koreai vezetővel. A kiszivárgott információk szerint a volt elnök úgy találta, hogy az egészségi problémák ellenére továbbra is Kim a távol-keleti ország kulcsfigurája.

Szakértők szerint a KNDK rendkívül kényes helyzetben van, ugyanis Kínától való gazdasági függése az elmúlt hónapok során tovább nőtt. A folyamatos erődemonstrációkkal előbb a Japánnal fenntartott kereskedelmi kapcsolatoktól vágták el magukat, majd a Dél-Koreával közösen működtetett gazdasági vállalkozásokat sodorták kis híján a bezárás szélére. Ven Csia-pao hétfőn azt hangsúlyozta Kim Dzsong Ilnek, hogy országa még szorosabb szövetségre törekszik a KNDK-val. A nagyobb befolyásra törekvő kínai politika üzenete egyértelmű: a pekingi döntéshozók szeretnék korlátok közé szorítani a Kim-klán ámokfutását. A nukleáris fegyverekkel rendelkező Észak-Korea, valamint a központi hatalom instabilitása miatt összeomló Észak-Korea ugyanis egyaránt beláthatatlan következményekkel járhat az egész Távol-Kelet számára.

Az Egyesült Államok kész a kétoldalú tárgyalásra is Észak-Koreával, de ezt a hatoldalú megbeszélések keretében tartja lehetségesnek, továbbá ez utóbbiak célja a phenjani atomprogram teljes felszámolása kell, hogy legyen - közölte Ian Kelly amerikai külügyi szóvivő az USA-val való külön kapcsolat keresésére reagálva. Kelly nem rejtette véka alá, hogy Washington a hatoldalú formációt tartja a leginkább megfelelő egyeztető fórumnak. Az amerikai fővárosban eddig az a vélemény alakult ki: a KNDK nukleáris erőfitogtatásának az egyik fő célja, hogy felértékelje a rezsimet a világpolitikában. Magát az észak-koreai atomveszélyt Amerikára nézve marginálisnak, Ázsiát tekintve viszont súlyosan destabilizálónak tartják Washingtonban. (Washingtoni tudósítónktól)

Egy asztalnál a kínai miniszterelnök és a gyengélkedő észak-koreai vezető
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.