Papi rabszolgává tesz!
"A hír szabaddá tesz! Papi rabszolgává!" - utaltak a római Popolo téren lobogó transzparensek a miniszterelnöknek a kiskorú Noemi által használt becenevére.
A tavasszal kirobbant Noemi-botrány okozott végleges törést az újságírók és a magát mindig is a sajtó üldözöttjének tekintő médiamágnás-kormányfő viszonyában: Silvio Berlusconi öt újságot perelt be rágalmazásért a magánéletéről megjelentetett cikkek és fényképek miatt. Emellett a sajtószövetség, az FNSI póráznak érzi az elfogadásra váró igazságügyi törvényt, mely a kormányfői mentelmi jog mellett korlátozza az ügyészi vizsgálatok sajtó-hozzáférhetőségét, és betiltja a telefonlehallgatások szövegének közlését. Például a Berlusconival éjszakázó prostituált, Patrizia hangfelvételeit is
Hiába hangoztatta az FNSI elnöke, Roberto Natale, hogy a tüntetés nem Berlusconi-ellenes, az ellenzéki pártok zászlóival teli megmozduláshoz a szakszervezetek, a kulturális élet is csatlakozott, az iskolai elbocsátások ellen szintén szombaton felvonuló pedagógusokkal. A téren folytatódott a Berlusconi lemondatását sürgető, eddig 450 ezer neves aláírásgyűjtés: "cselekedni kell, a balközép az utóbbi tizenöt évben mindent elrontott, teljesen alábecsülve a Berlusconi-jelenséget" - mondta az egykori Berlusconi elleni élő láncok kezdeményezője, Nanni Moretti filmrendező.
Az Anna Politovszkaja fotóit magasba emelő tüntetőkhöz (300 ezren a szervezők, 60 ezren a rendőrség szerint) a katolikus média is csatlakozott - így reagálva a Berlusconi család tulajdonában levő Il Giornale támadására a katolikus Avvenire főszerkesztője ellen.
"Ördögi ezt a tüntetést bohózatnak nevezni!" - üzente Don Sciortino az egymilliós példányszámú katolikus hetilap, a Famiglia Cristiana vezetője Berlusconi szavait idézve. A sártengertől elsodort Szicíliába utazó miniszterelnök kifejtette: az ellenzék ennél többet nem tud felmutatni. Sajnálja szegény Itáliát szélhámos újságírói miatt, az pedig, hogy a héten a közszolgálati tévé ellenzéki talkshow-jában hétmillióan nézték Patriziát (azaz escort hölgyet, aki tavaly őszszel rögzített hangfelvételeket Berlusconival való találkozóikról), azt mutatja, hogy "az olasz sajtó a világ legszabadabbja, máskülönben 4-5 műsort már rég betiltottam volna! Nem teszem meg, nehogy a baloldali sajtó legyen az áldozat!"
"Szabad sajtó, szabad ország!" - skandálta a Giorgio Gaber La libertŕ című dalára táncoló tömeg. "A politika túl gyakran intoleráns a kritikára. A kevésbé tájékozott polgár kevésbé szabad!" - mondta felszólalásában az alkotmánybíróság tiszteletbeli elnöke. A camorráról írt Gomorra szerzője, Roberto Saviano hozzátette: "hatalom és igazság sohasem találkozik. Szicíliát most az pusztította el, hogy soha senki sem írhatott a maffia telekspekulációjáról!"
A rómaival egy időben további 11 olasz és külföldi városban tüntettek: Londonban a BBC-székházánál, Brüsszelben az Európai Bizottság sajtóközpontjánál.