NAÜ-ellenőrök Kumban
A főigazgató megismételte, hogy az ügynökségnek nincs "konkrét bizonyítéka" arról, hogy Irán atomfegyver előállításán dolgozna. Ugyanakkor a New York Times szerint a NAÜ szakemberei titkos elemzőmunkával arra a következtetésre jutottak, hogy Irán "elég információval rendelkezik atombomba tervezéséhez és előállításához". Ezt egyébként cáfolta Jim Jones, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója. A lap úgy tudja, hogy az utóbbi hónapokban vita pattant ki a NAÜ-n belül az erről szóló jelentésről, mert Baradei ellenezte, hogy az ENSZ-szervezet "konfrontációs stratégiát" alakítson ki Iránnal szemben.
Az egyiptomi főigazgató bejelentette, hogy október 19-én újabb tárgyalásokat tartanak a perzsa állam atomprogramjáról Bécsben, Irán, az Egyesült Államok, Franciaország és Oroszország részvételével. A nagyhatalmak és Irán csütörtöki találkozóján előrehaladás történt azzal, hogy Teherán kijelentette: Iránból a gyengén dúsított uránt más országokba szállítják teljes dúsításra.
Obama leválasztaná Szíriát Iránról
Az elmúlt öt évben a legmagasabb rangú szíriai illetékest, Fejszal Mekdadot, a damaszkuszi külügy második emberét fogadták most Washingtonban - ugyancsak miniszterhelyettesi szinten. A vasárnapi New York Times rámutat: Barack Obama amerikai elnök célja, hogy leválassza Szíriát fő térségbeli szövetségeséről, Iránról, illetve visszafogja a támogatást, amelyet a palesztin Hamasznak és a libanoni Hezbollahnak nyújt. - Az irániak idegesek, hogy a szíriaiak megállapodnak az Egyesült Államokkal és fordítva - fogalmazott Martin Indyk, vezető közel-keleti szakértő, a Brookings Institution külpolitikai igazgatója. A kapcsolatok javulásának látványos jele volt a nyáron George Mitchell, az USA közel-keleti megbízottjának látogatása Basar el-Aszad elnöknél. Mekdad közvetlen, bár amerikai vagy európai részvétellel zajló tárgyalások lehetőségét is felvetette Izraellel. (Washingtoni tudósítónktól)