Julia Timosenko a jog diktatúráját ígéri
Az ukrajnai elnökválasztási küzdelemben egyre hangsúlyosabbá válik az erő, a határozottság imázsa. A miniszterelnököt amúgy kemény vezetőnek ismerik, a kormány ülésein kecses öklével gyakran csap az asztalra, miniszterei jobbnak látják kerülni vele a nyílt konfrontációt, ellenkező esetben gyorsan tovább gyarapodhat a gazdátlan bársonyszékek száma. Haragját, eltökéltségét a tévékamerák sokszor megörökítették, összehúzott szeme ilyenkor semmi jót nem ígér.
Az általános közhangulat tényleg rend, átláthatóság, egyértelmű irány után kiált, úton-útfélen találkozni ugyanakkor elkeseredett, a kaotikus állapotok elleni közemberi kifakadásokkal, esetenként a diktatúrák rendteremtő, gazdasági felvirágzást hozó tevékenységének felemlegetésével. Miért gondolja bárki is, hogy az emberek nem akarnak diktatúrát? - villantotta meg tekintetét a miniszterelnök az egyik tévéműsorban. Ha őt megválasztják, igenis a rendteremtést, a káosz felszámolását tartja elsődleges feladatának. A diktatórikus törekvéseit bíráló megjegyzésekre reagálva, a napokban a jog diktatúrájának megteremtésére pontosította állásfoglalását.
Viktor Janukovics, a Régiók Pártjának elnöke, az elnökválasztási maraton másik fő esélyese "erős gazdaként" szeretné irányítani a nehézségekből való kilábalást. Életkoránál fogva neki azonban még emlékeznie kell arra, hogy a maga idejében Sztálint nevezték gazdának a legfelső párt és állami vezetés bennfentesei.
A vékony, inkább könyvmoly testalkatú, és a futottak még kategóriájába sorolt Arszenyij Jacenyukkal kapcsolatban a média vissza-visszatérően hivatkozik kedvenc időtöltésére, a súlyzózásra. Plakátjain, kampányzászlócskáin előszeretettel feszít militaryszínekben, megszólalásaiban hadra fogható sereget vizionál. Szergej Tigipko megválasztásának esetére erős elnökséget ígér a megerősödő országnak. Az ukrán lakosság vélhetően semmiféle diktatúrát nem szeretne újra a nyakába venni, a kemény kézzel való példálózást az általános elégedetlenség, a válságtól, a feszítő gazdasági, társadalmi bajoktól való megszabadulás vágya mondatja az emberekkel. Ukrajnában, ha nehézségekkel, torzulásokkal is, de érvényesülnek a demokratikus berendezkedés alapvető vívmányai, él a szabadság, és az emberek minden gondjukkal együtt büszkék erre.
Kijev, 2009. október