Hamenei beiktatta Ahmadinezsadot

Ali Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője hétfőn hivatalos ünnepi szertartás keretében jóváhagyta Mahmud Ahmadinezsad elnökké választását, s ezzel második, négyéves mandátumának megkezdését. Az AP híre szerint mintha az ajatollah és az elnök között ezúttal visszafogottabb lett volna a gesztus, mint négy éve: akkor Ahmadinezsad megcsókolta a fő vallási vezető kezét, most viszont csak a ruháját a vállán.

A ceremóniára nem engedték be a külföldi tudósítókat, így a hírügynökségek az iráni állami televízió adása alapján számoltak be. Hamenei a ceremónián úgy vélekedett, hogy az irániak Ahmadinezsad megválasztásával a világ arroganciája és a szegénység ellen szavaztak, s az igazság mellett foglaltak állást. "Kinevezem ezt a bátor, dolgos, erős és eszes embert a köztársaság elnökévé" - mondta a legfőbb vezető, aki szerint "néhányan (az elnök ellenzéke) az elitből nem állták ki a (választási) tesztet". Ahmadinezsad szerdán teszi le a hivatali esküt a parlamentben, s utána két hete lesz a kormányalakításra.

Ahmadinezsad második elnökségének a megerősítése olyan időpontban történt, amikor az iráni vallási és politikai elitben a szakadás jelei mutatkoznak. A június 12-én tartott elnökválasztás tisztaságát kétségbe vonják a reformerők. A hétfői ünnepélyes eseményről így távol maradt két volt korábbi elnök, Ali Akbar Hasemi Rafszandzsáni és Mohammed Hatami, akik négy éve még részt vettek a hasonló beiktatáson. Ugyancsak távollétével tüntetett a júniusi elnökválasztás két vesztes jelöltje, Mir Hoszein Muszavi és Mehdi Karubi is. Mindketten továbbra is követelik a választás eredményének megsemmisítését csalásra hivatkozva, s ezért törvénytelennek minősítik a leendő új kormányt.

A tegnapi aktuson Ahmadinezsad külföldi országok állítólagos választási beavatkozását ítélte el. "Azt mondom a beavatkozó kormányoknak, hogy igazságtalanságot követtek el a néppel szemben, és rosszul használták fel politikai és pénzügyi eszközeiket" - hangoztatta. Teheránban, mint emlékezetes, napokon át tüntetők ezrei tiltakoztak a választási eredményt kifogásolva, akik ellen a rendőrség és a rendszer milicistái keményen léptek fel. A múlt héten is volt még egy - az erőszak áldozataira emlékező - tüntetés. A tegnapi ceremónia idején is nagy volt a biztosítás.

A hatóság egyébként 30 személy halálát ismerte el, s legutóbb azt állította, hogy már csak 250 embert tartanak őrizetben. (Az ellenzék szerint legalább másfél ezret.) Teheránban egyébként szombaton már bírósági tárgyalás is kezdődött mintegy száz ember, köztük ismert politikusok ellen azzal a váddal, hogy részt vettek a tiltakozó tömegmegmozdulásokban - emlékeztet az MTI. Hatami volt elnök kirakatpernek nevezte a tárgyalást, Muszavi pedig úgy vélekedett, hogy a vallomásokat kínzással csikarták ki a vádlottakból. Mohammad Ali Abtahi - aki Hatami első mandátuma alatt kabinetfőnök volt, később alelnökké nevezték ki - az eljárás során a hivatalos közlés szerint "megbánást tanúsított", és visszavonta állítását, hogy csalás történt az elnökválasztáson.

A kinevező okirat átvétele után az elnök vállon csókolta a legfőbb vezetőt. Az előző beiktatáskor az intimebb kézcsókot választotta. Teheráni közlés szerint ennek esetleg az elnök náthája volt az oka
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.