Orosz-venezuelai katonai megállapodás született

Oroszország és Venezuela a napokban megerősítette korábbi katonai együttműködési megállapodását, amelyet a népes üzletember-küldöttséget vezető Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes írt alá. Közben botrányok sorozata fenyegeti Hugo Chávez elnököt, akit egyszerre két nyugati állam, Svédország és Izrael vádolt meg terroristák segítésével.

Stockholm tiltakozott és magyarázatot kért a radikális baloldali Cháveztől, hogy a Venezuelának még a nyolcvanas években szállított svéd fegyverekből miként kerülhetett a szélsőbaloldali kolumbiai FARC gerillamozgalom kezébe. A svéd kereskedelmi minisztérium szerint Saab Bofors gyártmányú páncéltörő rakétákról van szó. Tarik al-Aissami, Venezuela közel-keleti származású belügyminisztere a kolumbiai állítást és a svéd tiltakozást "a nyugat szokásos támadásának, alaptalan vádaskodásának" minősítette. Szerinte a kolumbiai kormány ezzel akarja elterelni a nemzetközi figyelmet arról, hogy az amerikai hadseregnek további repülőterek és támaszpontok használatát engedélyezi a kábítószer elleni harc keretében, semmibe véve a szomszédok (így Ecuador és Venezuela) tiltakozását. Chávez egyébként hazahívta nagykövetét Bogotából és a kapcsolatok fagyasztását jelentette be. Ecuador már jó fél éve megszakította a diplomáciai viszonyt Kolumbiával, szintén a FARC állítólagos támogatása vádja ellen tiltakozva.

Izrael azzal vádolta meg Caracast, hogy közel-keleti és iráni terrorszervezetek képviselőinek venezuelai útleveleket ad, és más módon (Hezbollah-terroristáknak biztosított bázissal az ország Kolumbiával határos részein) is támogatja a régió szélsőséges erőit. Venezuela ezeket a vádakat is tagadta.

Az ügy kapcsán szakértők felvetik, vajon a Caracasban aláírt orosz-venezuelai dokumentumban vannak-e olyan kikötések, hogy az orosz fegyvereket Chávez nem adhatja tovább harmadik félnek. Részletek nem ismertek, ám nem kizárt, hogy Moszkva, amely tavaly már haditengerészeti gyakorlatot tartott a karibi térségben, korlátozott támaszpont-használati jogokat kap Venezuelától. Hadihajói befuthatnak a dél-amerikai állam kikötőibe, az orosz flotta ellátó hajói felszerelkezhetnek venezuelai termékekkel, üzemanyaggal, raktárakat létesíthetnek. Chávez azt állította, a szerződés védelmi célokat szolgál. A megállapodás kiterjed jövőbeli fegyverüzletek megkötésére, közös hadgyakorlatok megrendezésére és haditechnika átadására. (Venezuela és Oroszország 2005 és 2007 között tucatnyi fegyverszállítási megállapodást kötött 4,4 milliárd dollár értékben.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.