Csak a Csupasz Pisztolyra van pénz
"A jó, a rossz és a csúf" - korábbi szerepeihez illő módon filmes párhuzamot vonva írta alá Arnold Schwarzenegger kormányzó Kalifornia költségvetését. Az USA legnépesebb, ám földrajzilag a nyugati világ szélére szorult szövetségi állama általában viszonylag kevés figyelmet kap, noha nominális GDP-ben Kanadát is lekörözi.
Az osztrák származású republikánus kormányzó színes egyénisége helyett az utóbbi időben a büdzsével kapcsolatos súlyos gondok helyezik Sacramentót a reflektorfénybe. Jó, hogy a 85 milliárd dolláros költségvetést végre tető alá hozták, "szépséghibája", hogy az rossz - ideig-óráig ad mentőövet, a kényszerű kormányzói lefaragások nyomán pedig a demokraták jogi lépéseket fontolgatnak -, a csúf részét pedig maguk a szociális leépítések alkotják. Los Angeles, az ország 3400 megyéje közül a legnagyobb - amelynek népessége Magyarországéval egyenlő -, bíróságán már eddig is kaotikus állapotok alakultak ki a pénzhiány miatt, az állami alkalmazottakat pedig fizetetlen kényszerszabadságra küldik. Igaz, vannak, akik szerint a jóléti állam, az Amerikában félelemmel és megvető éllel emlegetett "szocializmus" már így is túlságosan elburjánzott Kaliforniában.
A kormányzói szignó lépéseket tesz a 24 milliárdos (korábban 42 milliárdos) hiány csökkentésére. Az ingatlanpiaci válsággal, a munkanélküliséggel az elsők között sújtott Kalifornia adósbesorolása a Fitchnél BBB, azaz befektetésre épphogy ajánlott szintű. A büdzsé legmegalázóbbnak tartott következményeként az állam 1,08 milliárd dollár értékben bocsátott ki adósleveleket.
A demokratákat Schwarzenegger keddi szignójában a jogtechnikailag kormányzói vétót jelentő, 656 millió dolláros lefaragások háborították fel. A fő kárvallottak: a gyerekjóléti programok, a nyugdíjasok kaliforniai egészségbiztosításának megyei támogatása, az AIDS-megelőzés és -kezelés, de a 279 állami fenntartású közparkból is bezárnak százat. Utolsó szalmaszálként kapaszkodnak Hollywoodba, ezért júliustól 25 filmet és televíziós programot, köztük a Csupasz Pisztoly 4.-et is adókedvezménnyel támogatja Kalifornia. A nagy költségvetésű produkciók 20, a legfeljebb tízmillió dollárba kerülő ún. független filmek költségeinek pedig 25 százalékát is állhatják ezzel az ötéves, félmilliárd dolláros ösztönzőprogrammal. A Kaliforniai Filmbizottság szerint 2003 óta a felére esett az államban készült mozik száma. Nagy a konkurencia: más államok is csábítgatják adókedvezményekkel a stúdiókat, így az autóiparral együtt megroggyant Michigan, ahol az 50 állam közül a legnagyobb a munkanélküliség, 14,1 százalékos.