hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“tud/tech”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Norvégia
Norvégok a Dunán
Bár az utazók többsége nyáron keresi fel, Norvégia ősszel is gyönyörű: aki látta már, ahogy Bergennél a vöröses-sárgás hegyoldal visszatükröződik a fjord kék vizében, aligha fogja elfelejteni. A Duna Televízió keddi Norvég napja - a Változatok északi fényre sorozat keretében - dokumentumfilmekkel, portrékkal, mesékkel ezt az ismeretlen Norvégiát igyekszik bemutatni, amelyik a turisták előtt a legritkább esetben tárul fel.
Hargitai Miklós
2010. szeptember 28.
Tud/Tech
Görögország
Ilyen volt Myrtisz 2500 éve
Myrtisz 11 éves volt, amikor 2500 évvel ezelőtt tífuszos lázban, szörnyű fájdalmak közepette Athénban meghalt. A várost pusztító járvány dúlta, az athéniak egyharmada meghalt, maga Periklész, Athén vezetője is a tífusz áldozata lett. A kislány koponyáját 1994-ben találták meg 150 ember – felnőttek és gyermekek – csontjaival egybekeveredve egy athéni építkezés alkalmával. A feltáráskor a kutatók úgy vélték, pestistemetőt találtak, de később a csontmaradványokban DNS-vizsgálatokkal kimutatták a tífuszt kiváltó Salmonella enterica serovar Typhi jelenlétét, vagyis kiderült, hogy az elhunytak halálát valójában az Athént sújtó éhínség miatt bekövetkezett tífuszjárvány okozta.
Juhari Zsuzsanna
2010. szeptember 28.
Tud/Tech
tudomány
A szertáros
Kísérletes videoblog – ezt a műfajt is csak kevesen űzik, pedig garancia a komoly közönségsikerre. Zsiros László Róbert már harmadik éve kísérletezik a Szertár nevezetű blogon, hogy egyszerű, többnyire otthon is elvégezhető kísérleteken keresztül népszerűsítette a természettudományokat.
2010. szeptember 23.
Tud/Tech
noller
Felhős szórakozás
Lassan azok is kezdhetnek megbarátkozni a felhőalapú számítástechnika (cloud computing) gondolatával, akik eddig azt hitték magukról, hogy őket az elmélet nem érdekli, egyszerűen csak gépezni (játszani, internetezni, szórakozni) szeretnének. Az idei évben megjelennek azok a készülékek, amelyeknél a képességek és a tudás egy része nem magán a gépen, hanem „valahol a felhőben” van. A komputervilág egyértelműen ebbe az irányba halad. Már csak az olcsó széles sávú és egyenletes lefedettségű mobilinternet hiányzik hozzá.
Hargitai Miklós
2010. szeptember 19.
Kultúra
internet
Mi a legnagyobb gátja a szólás szabadságának a neten?
Mi a legnagyobb gátja a szólás szabadságának az interneten, és te mit tennél, hogy át tudd lépni? – kérdezte a Google a budapesti Közép-európai Egyetem konferenciája előtt. A válaszadók a kormányokat, a szolgáltatókat, a jogvédettséget, a cenzúrát (Kína), sőt magukat az internetező embereket nevezték meg a háló korlátozójaként.
2010. szeptember 18.
Belföld
noller
Kövesse azt a kocsit! (a Twitteren)
Az autógyártás fejlődése szinte a kezdetektől párhuzamosan haladt a szórakoztatóelektronika evolúciójával: az utóbbi fontosabb vívmányai idővel beköltöztek az autókba is. A trendnek meglepő módon éppen az internet állt ellen: a kocsikba épített online eszközök és alkalmazások egyelőre ritkaságszámba mennek. Figyelemre méltó próbálkozások persze azért akadnak: a Ford például – kissé előreszaladva – rögtön a közösségi médiát kívánta meghonosítani az autózásban.
Hargitai Miklós
2010. augusztus 08.
Kultúra
noller
Víz a víz alatt - NolBlog
2010. augusztus 03.
Archívum
tudomány
Nexus One
Két sokat ígérő mobiltelefont is kivezetnek a piacról a közeljövőben a gyártók: a KIN után a Nexus One is befejezi rövid földi pályafutását. Így kénytelenek leszünk leszámolni azzal az illúzióval, hogy a telefoniparban is elterjed az Apple-modell, és hamarosan a szoftvert és a hardvert is egy kézből (ugyanattól a vállalattól) vásárolhatjuk. A nagyszabású kísérlet bukásra áll, ám túlzás lenne azt állítani, hogy a Microsoft és a Google készülékei nyom nélkül tűnnek el a világból.
Hargitai Miklós
2010. augusztus 01.
Tud/Tech
tudomány
A matematikus
Néhány nappal ezelőtt jelentették be, hogy a világ egyik legjelentősebb tudományos elismerésének, a Kiotó-díjnak az egyik idei díjazottja Lovász László matematikus, a Nemzetközi Matematikai Unió elnöke, szinte valamennyi jelentős szakmai díj nyertese.
Ötvös Zoltán
2010. július 16.
Tud/Tech
noller
Ez már nem PC
Az alábbiakban egy szót sem ejtünk a politikai korrektségről, viszont megpróbáljuk felvázolnia személyi számítógépek korszaka utáni komputerjövőt. Ami valójában már a jelen: a számítógép-evolúció látványosan felpörgött, a főirányok is látszanak, csak még nem tudható, hogy melyik lesz az, amit visszatekintve mainstreamnek fogunk nevezni. Egy azonban biztos(nak tűnik): érintőképernyő mindenképpen lesz benne.
Hargitai Miklós
2010. július 04.
Tud/Tech
noller
Játék a semmivel
Nagy változás készül a játékiparban: jönnek a mozgás- és gesztusérzékelő játékvezérlők, amelyek látszólag mindenféle segédeszköz és periféria nélkül teszik lehetővé a számítógépes játékok irányítását. A minap véget ért Los Angeles-i Electronic Entertainment Expón (E3) kiderült, hogy mindehhez a hardver már rendelkezésre áll, és valóban zseniális, a játékválaszték viszont még szűkös.
Hargitai Miklós
2010. június 27.
Kultúra
arcok
Lendületes csillagfejtés
Ötvös Zoltán
2010. június 22.
Kultúra
internet
A cyber-biblia tíz parancsa
Kezdetektől érdekelték az internet jövőjéről megjelent szélsőséges vélemények és érzelmek. Butít, vagy okosabbá tesz? Egy globális aggyá kapcsol össze, vagy mindannyiunkkal végez? A két szélsőség között egy harmadikkal rukkolt elő Douglas Rushkoff amerikai médiaguru.
2010. június 17.
Tud/Tech
egészség
Jóságból is megárt a sok
Az extrém empátiával rendelkező emberek olyan erősen együtt éreznek embertársaikkal, hogy akár ők maguk is erős fizikai fájdalmat élnek át mások szenvedése láttán.
2010. május 31.
Tud/Tech
noller
Osztják az élményt
Néhány éve még apró, a felhasználók helyett inkább a divat felé tett gesztusnak tűnt a tartalommegosztó alkalmazások beépítése az elektronikai eszközökbe, ma a fogyasztói piac leggyorsabban bővülő szegmenseiben ez vált az egyik fő iránnyá. Kiderült ugyanis, hogy a telefonba szerelt egyre okosabb kameráknak meg a nonstop fényképezésnek-videózásnak célt és értelmet ad, ha a felvételeken rögzített élményt azonnal megoszthatjuk másokkal.
Hargitai Miklós
2010. május 29.
Kultúra
klímaváltozás
Holnapután 2014 - új jégkorszak?
Évtizedek óta éles vita folyik a globális felmelegedésről és az ezzel összefüggő klímaváltozásról. Egy idő óta már ennek az ellenkezőjét is hallani lehet. Egy szentpétervári obszervatórium tudósai szerint már 2014-ben egy „kis jégkorszak” alakulhat ki a Földön.
2010. május 27.
Tud/Tech
internet
Medvedev a cirill domain nevek élharcosa
Kedden került forgalomba az első cirill betűs domain név annak a folyamatnak a lépéseként, amellyel a webcímek kiadásával foglalkozó szervezet (ICANN) a nem latin betűs címek körét igyekszik bővíteni.
2010. május 27.
Archívum
Google
Már urdu nyelvről is fordít a Google
Mostantól az azeri, a baszk, a grúz, az örmény és az urdu nyelven íródott híreket is egy gombnyomással olvashatjuk magyar fordításban a Google Translate segítségével, így már 57-re nőtt azoknak a nyelveknek a száma, amelyek között ingyenes első megközelítő fordítást kaphat bárki, aki az internetet használja. Az öt most hozzáadott nyelvet összesen 100 millióan beszélik a világban.
2010. május 18.
Archívum
Hétvége
Google, az online mindenható
Napjaink egyik legfontosabb médiapiaci szereplője minden kétséget kizáróan a Google. A keresőprogram dominanciája egyelőre kezelhetetlennek tűnik piaci vetélytársai számára. Ideáltipikus online hérosz, vagy „végzetszerű” médiadiktátor?
Pető Péter
2010. május 08.
Tud/Tech
internet
Történelmi nap a neten
Történelmi nap volt a csütörtöki a világhálón: életre keltek az első nem latin betűs hivatkozási címek.
Angyal Gábor
2010. május 06.
Tud/Tech
10
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól