hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“orvostudomány”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
orvostudomány
A sok kávé gátolhatja a teherbeesést
A fokozott koffeinfogyasztás negatívan befolyásolhatja a gyermekáldást, ugyanis a petevezetékekben fékezi az izmok összehúzódását, ezáltal akadályozhatja a petesejt petefészekből méhbe vezető útját - derítették ki amerikai kutatók egereken végzett kísérletek segítségével.
2011. május 28.
Mozaik
orvostudomány
Eltérő mintázatú az autisták agya
Az autisták agyában más a gének és az általuk kifejezett fehérjék mintázata, mint az egészséges emberek agyában - idézte egy nemzetközi kutatócsoport eredményét a BBC hírportálja.
MTI
2011. május 26.
Tud/Tech
egészség
Transzplantáció immun-átveréssel
Brit kutatók új módszert fedeztek fel az immunrendszer sejtjeinek újraprogramozására, hogy azok saját testük részének tekintsék a beültetett szervet. A fejlesztés lehetővé teszi, hogy a transzplantáción átesett pácienseknek a költséges és sok mellékhatással járó kilökődésgátló szereket kelljen szedniük hátralévő életük minden napján.
Hargitai Miklós
2011. május 23.
Tud/Tech
egészség
A veszélyek nem hatják meg a hölgyeket
Fehér Anna színésznő idén februárban jelentette be, hogy 53 évesen lesz anya. Azaz, hetvenéves is elmúlik, mire gyermeke nagykorú lesz. Ilyen idős korban nagyon kevesen vállalják az anyaságot, ugyanakkor mind többen tolják ki az első – s emiatt az utolsó – szülést harmincas éveik végére, negyvenes éveik elejére.
Ötvös Zoltán
2011. május 10.
Tud/Tech
rákszűrés
Magyar középiskolás jött rá: vérmintából kimutatható a végbélrák
Szenzációs felfedezést tett egy magyar középiskolás: Molnár Anna, a budapesti Fazekas gimnázium tanulója kutatásainak eredményeképpen a jövőben a kellemetlen végbéltükrözés helyett egy egyszerű vérvétellel is kiszűrhető a végbél-daganat.
Cseri Péter
2011. május 10.
Tud/Tech
egészség
Áttörés a rákgyógyászatban: Más génhibára más a gyógyszer
A magyar fejlesztő csapat módszere azon alapszik, hogy minden daganatban megállapítható: a százféle, erre hajlamos gén közül melyik hibásodott meg.
2011. május 05.
Tud/Tech
egészség
Ők miért nem lesznek rákbetegek?
A Laron-szindróma (vagy Laron-törpeség) Zvi Laron izraeli tudósról kapta a nevét, aki a kórképet két munkatársával 1966-ben írta le. A betegség lényege az alacsony termet. Ezek az emberek törpék.
2011. április 21.
Tud/Tech
orvostudomány
Virtuális valóság testünkről
Egy magyar fejlesztésű szabadalom forradalmasíthatja az orvosképzést. A tegnap bemutatott módszer szellemi atyja, Balogh Attila idegsebész szerint a boncasztali gyakorlatnál és az anatómiai atlasznál hatékonyabban használható programmal álltak elő.
Ötvös Zoltán
2011. április 14.
Tud/Tech
régészet
A vaskorban kivégezték, most kivették az agyvelejét is
Angliában egy 2500 éves emberi koponyát találtak, és a kutatók legnagyobb meglepetésére a koponyában megőrződött az agyvelő is. Szinte érthetetlen, miként maradhatott meg megsárgulva, összezsugorodva, de mégis igen jó állapotban egy ennyire romlékony emberi szerv. Ezzel Európa egyik legrégibb agyveleje került napvilágra.
Juhari Zsuzsanna
2011. április 13.
Tud/Tech
tudomány
Nanocsövekben fejlődik az új idegrost
Kórházas filmekben sokszor látjuk, hogyan szólítják fel a balesetest, mozgassa a lábát. Ha nem sikerül, alapos a gyanú, hogy megszakadt a gerincvelő, ami az alsó végtagok végleges bénulásával egyenlő.
2011. március 30.
Tud/Tech
egészség
Rákmérő a testben
Eddig a rosszindulatú ráksejtek felismeréséhez a szervekből ki kellett venni egy kis szövetmintát. A jövőben talán nem kiszednek, hanem betesznek a szervezetbe: a rákot egy aprócska beültetett mérőeszközzel fogják diagnosztizálni.
2011. március 29.
Tud/Tech
egészség
Külföldre megy a magyar onko-kés?
Év végén akár humán műtéteket is végezhetnek a magyar fejlesztésű, intelligens onko-késsel. Jelenleg az ország három pontján tesztelik az eszközt, amely műtét közben tájékoztatja az orvost, hogy ép vagy rákos sejtettel találkozott-e. Az innovációs források befagyasztása miatt félő azonban, hogy az onko-kés másutt kerül piacra.
Ötvös Zoltán
2011. március 21.
Tud/Tech
Hétvége
Meddig élünk a halál után?
Természetesen csak mese, hogy a francia forradalomban a guillotine-nal levágott fejek még szemrehányó pillantásokat vetettek hóhérukra. Ám tény, hogy az agyban egy perccel a lenyakazást követően élénk elektromos aktivitás mérhető.
2011. március 13.
Tud/Tech
egészség
Az inzulin alkonya?
A cukorbetegségről általában az inzulin jut eszünkbe. Meglepő lenne, ha kiderülne, hogy még sincs rá szükség, elhagyhatók a rendszeres vércukorszint-ellenőrzések és az injekciók. Texasi kutatók a múlt héten bejelentették: kezdhetünk meglepődni.
2011. március 01.
Tud/Tech
egészség
Az érbélés titka: újabb lehetőség a rák legyőzésére
Az ereket burkoló endotélsejteknek igen fontos feladatai vannak. A szervezetet úgy látják el a vérben szállított oxigénnel és tápanyagokkal, hogy közben szigorú gátként is szolgálnak, megszabják, mi juthat rajtuk át mindkét irányban és mi nem. Szerepük van az erek összehúzódásában és elernyedésében, és olyan molekulákat bocsátanak ki, melyek befolyásolják a véralvadás, a szövetgyógyulás vagy a gyulladásos folyamatok lejátszódását.
2011. február 28.
Tud/Tech
egészség
Műtét segítene sok epilepsziáson
A legújabb diagnosztikai és terápiás módszerek révén az epilepsziások háromnegyede tünetmentesen élhet, minden második közülük teljesen meg is gyógyulhat, ezért idejét múlt a velük kapcsolatos sok előítélet – mondta Halász Péter professzor a Magyar Tudományos Akadémián tartott konferencián. – Ez olyan, mintha minden szemüveges embert vaknak tartana a társadalom.
2011. február 21.
Tud/Tech
Hétvége
Fiú vagyok? Lány vagyok?
Az úgynevezett transzszexuális (transznemű) egyéneken az ellenkező nemhez való tartozás érzése sokszor már gyermekkorban jelentkezik. A jelenség mögött MRI-vizsgálattal felismerhető, jellegzetes agyi elváltozások húzódnak meg.
2011. február 20.
Tud/Tech
egészség
Popeye-nek igaza volt spenótügyben
Emlékeznek Walt Disney halhatatlan rajzfilmfigurájára, Popeye, a tengerészre? Csak felhajtott egy konzervdoboznyi spenótot, és e csodafegyvertől rögvest olyan muszklissá vált, hogy pillanatok alatt leverte az ellent. Tudósok szerint joggal: ugyanis a spenót izmosít.
2011. február 17.
Tud/Tech
egészségügy
Emberi gént lopott a trippert okozó baktérium
A trippert okozó baktériumban találtak emberi gént a tudósok. Ez az első olyan eset a tudomány történetében, amikor baktériumot kaptak rajta, hogy az emberből DNS-t "lopott".
Danó Anna
2011. február 16.
Tud/Tech
Hétvége
Egy lépéssel az orvosok előtt
Tévedünk, ha azt hisszük, legyőztük: a tüdőgyulladás ma is a tíz leggyakoribb halál ok egyike. Az antibiotikumoknak köszönhetjük, hogy az egykor végzetesnek számító fertőzés egyelőre nem jelent ránk olyan nagy veszélyt, mint 50 évvel ezelőtt. A kórokozók ellen bevetett új antibiotikumok és védőoltások azonban maguk is hozzájárulnak a bevált kezeléseknek ellenálló, rendkívül veszélyes, új baktériumtörzsek kialakulásához. Egy nemzetközi kutatócsoport elsőként követte nyomon, milyen genetikai változásokon esett át az elmúlt évtizedek során a tüdőgyulladást okozó Streptococcus pneumoniae baktérium az antibiotikum-kezelések és az oltóanyagok hatására.
2011. február 13.
Tud/Tech
15
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól