hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“orvostudomány”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
egészség
A csokoládétól megindultak a patkányok
Svájci kutatók kiváló eredményeket értek el kísérleti állatok gerincvelősérüléseinek rehabilitációja során. A speciálisan kezelt gerincsérült patkányok járni, sőt futni is tudtak a sikeres rehabilitáció után.
2012. október 09.
Tud/Tech
egészség
Őssejtek másodszor
Egy brit és egy japán kutatóé lett a 2012-es orvosi Nobel-díj. John B. Gurdon és Jamanaka Sinja egyenlő arányban osztozik a nyolcmillió svéd koronás díjban. A két kutató a klónozásért, illetve az emberi őssejteknek a felnőtt szervezet már differenciálódott sejtjeiből való visszaprogramozásáért kapta az elismerést. (A visszaprogramozott sejteket indukált pluripotens [iPSC] őssejteknek nevezik.)
Ötvös Zoltán
2012. október 09.
Tud/Tech
Nobel-díj
Orvosi Nobel-díj őssejtkutatásért
Egy brit és egy japán kutató nyerte el a 2012-es orvosi Nobel-díjat. John B. Gurdon és Shinia Jamanaka egyenlő arányban osztozik a nyolcmillió svéd koronás díjban. A két kutató a díjat az emberi őssejteknek az emberi bőrsejtekből való előállításáért kapta.
2012. október 08.
Tud/Tech
tudomány
GMO – a patkány nem éli túl?
Amint arról már beszámoltunk, a Food and Chemical Toxicology egyik számában (a tudományág legfontosabb szakmai orgánumában) megjelent lektorált tanulmány szerint tömegesen rákos daganatokat és súlyos szervelváltozásokat találtak olyan patkányoknál, amelyeket kizárólag a Monsanto nevű amerikai cégnek a világ számos országában engedélyezett génkezelt kukoricájával etettek. Ez volt az első hosszú távú, több évig tartó vizsgálat a szóban forgó GMO-kukorica egészségügyi hatásaival kapcsolatban.
Hargitai Miklós
2012. szeptember 25.
Tud/Tech
egészség
Tüdőrákot nem csak dohányosok kapnak
Egy tüdőrákos amerikai fiatalasszony hosszú kálváriával szenvedte meg azt, hogy mivel sohasem dohányzott, kezdetben az orvosok nem gondoltak daganatra.
2012. szeptember 13.
Tud/Tech
egészség
Vérteszt jelezheti a menopauza várható időpontját
Már a nők harmincas évei végén megjósolható egy új vérteszt segítségével, hogy mikor következik be náluk a változó kor, a menopauza - derült ki amerikai kutatók tanulmányából, melyet a Fertility and Sterility című szakfolyóiratban tettek közzé.
MTI
2012. szeptember 03.
Tud/Tech
tudomány
Géndiagnosztika zebradánió-atlasszal
A mesterséges környezeti hatások miatt bekövetkező genetikai változások előrejelzését és azonosítását segíti az a magyar fejlesztésű analizáló berendezés, amelynek kifejlesztését – egy összesen közel félmilliárd forintos költségvetésű uniós projekt keretében – egy hazai informatikai cég végzi.
Hargitai Miklós
2012. augusztus 30.
Tud/Tech
egészség
Védőoltás érelmeszesedés ellen?
A kaliforniai La Jolla Allergia és Immunológiai Intézet kísérletei szerint az arterioszklerózist autoimmun gyulladás okozza, és megfelelő vakcinával meg lehetne előzni.
2012. augusztus 30.
Tud/Tech
könyv
Kínai könyvkiadóval szövetkezik a Duna International
A több mint 200 milliárdos forgalmat bonyolító kínai SPM könyvkiadó beszáll a hasonló profilú magyar Duna Internationalbe, Kínában pedig közös vállalatot alapítanak - jelentették be a pekingi magyar nagykövetségen. Elsőként Csang Csin-csung (Zhang Jinchong) hagyományos orvoslással foglalkozó Levegő, vér, meridiánok című könyvét jelentetik meg magyarul.
Marnitz István
2012. augusztus 29.
Gazdaság
egészség
A vérrög "kihalászása" után gyorsabb a szélütés utáni felépülés
A szélütés kezelésének jövőjét jelentheti az az új módszer, amelyben apró hálóval húzzák ki a páciens agyából az eret elzáró vérrögöt - derül ki a The Lancet brit orvosi folyóiratban megjelent két tanulmányból
MTI
2012. augusztus 27.
Tud/Tech
egészség
Győz az Ebola?
Elképzelhető, hogy belátható időn belül nem tudnak olyan, boltokban kapható vakcinát kifejleszteni, amely megvédi az embereket a halálos Ebola-vírustól – ezt a lehangoló hírt tette közzé kutatókra hivatkozva a BBC.
2012. augusztus 16.
Tud/Tech
egészség
Rászedi az immunrendszert
Egy birminghami kutatócsoport szerint a citomegalovírussal (CMV) fertőzött emberek 4 évvel rövidebb ideig élnek, mint egészséges társaik. Ezt Paul Moss és munkatársai egy 18 éves megfigyelés alapján állapították meg, amelynek során 500, 65 éven felüli emberen végeztek vizsgálatokat. A csoport 70 százaléka volt vírusfertőzött.
2012. augusztus 16.
Tud/Tech
tudomány
Siker az epilepszia ellen
Magyar kutatók koponyán kívüli elektromos ingerléssel megállították az epilepsziás rohamok egy bizonyos típusát – eredményük a világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, az amerikai Science magazinban jelent meg.
Ötvös Zoltán
2012. augusztus 14.
Tud/Tech
egészség
Genetikai magyarázatot találtak a depresszió agyzsugorító hatására
A klinikai depresszióban szenvedő emberek agyának egyes területei kisebbek és sűrűségük is kisebb, mint az egészséges kontrollszemélyeké: amerikai kutatók a Nature Medicine című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányukban ennek genetikai okait vizsgálták.
MTI
2012. augusztus 13.
Tud/Tech
kutatás
Életveszélyes tudás
Sokszor hallhatunk mostanában arról, hogy Szíria nagy mennyiségű vegyi- és biológiai fegyverrel rendelkezik, melynek sorsa az egyre feszültebb politikai helyzet miatt egyre több embert aggaszt.
2012. augusztus 11.
Tud/Tech
egészség
Szívpótlás önerőből
Helyreállíthatja-e a szervezet a szívroham során elhaló szívizomsejteket, ahogy a lehorzsolt térdünkre visszanöveszti a bőrt? Magától biztosan nem, kis segítséggel azonban, úgy tűnik, képes lehet rá.
2012. július 26.
Tud/Tech
tudomány
A genetika Darth Vadere
Az élő és a digitális világ közti vonal egyre halványul és közel az idő, mikor ez teljesen eltűnik – mondta a genetika Darth Vaderének nevezett Craig Venter az európai tudományos csúcstalálkozónak nevezett konferencián, a Dublinban rendezett Euroscience Open Forumon.
Palugyai István
2012. július 19.
Tud/Tech
Hétvége
Bozon, vagy repülőgép- anyahajó?
Alighogy napvilágot láttak a hírek arról, hogy a genfi részecskefizikai központ, a CERN munkatársainak hosszú megfeszített munka után sikerült nyakon csípniük az úgynevezett „isteni” részecskét, a Higgs-bozont, a bozonból a pesti flaszteren már bozont lett, és szinte mindenki tudott valamit a felfedezésről, anélkül persze, hogy megértették volna a standard modell e hiányzó elemének lényegét. Jellemző, hogy a nagy napon reggel nálam zárat javítottak, és a szerelő még a friss hír előzményeit illetően is meglepően jól értesült volt.
Palugyai István
2012. július 15.
Tud/Tech
egészség
Az orvos nyomtat egy új szervet a betegnek
A testen kívül növesztett szövetek és szervek előállítása tehát 3D bionyomtatással vagy más eljárásokkal, de már nem a science fiction mesék világa. A különleges 3D nyomtatók különböző alapanyagokból, pontról pontra, vonalról vonalra, rétegről rétegre építik fel a számítógépes tervezőprogram által megadott struktúrát.
2012. július 12.
Tud/Tech
egészség
Janus-arcú trombociták?
– A trombociták, ezek az apró, vérlemezkéknek nevezett, alakos elemek a vérben keringenek, és a véralvadásban játszanak fontos szerepet. Ennél azonban sokkal többet tudnak – nyilatkozta nemrég a New Scientist című lapban Eric Boilard, a kanadai Université Laval kutatója.
2012. június 30.
Tud/Tech
10
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól