hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“nyelv”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
nyelv
A helyesírásról: Az álamfő ragta hejre
Schmitt Pál szerint a magyar nyelv bajban van, Schmitt Pál a magyar nyelv ápolását hangsúlyozza, a köztársasági elnök – egy blogger meghatározása szerint „a nemzet golyóstola” – a magyar nyelv őrzőjeként mutatkozik meg, ezért év közben gyakran buzdít a nyelv ápolására. Jól teszi. A nyelv nagyon rossz állapotban volt az elnök pártjának színre lépése idején – az elmúlt nyóc évben pláne! –, de aztán sokat javult a helyzet. Ha nincs Schmitt Pál, mára valószínűleg kihalt volna.
Rab László
2012. január 02.
Vélemény
törvény
Még van mit elvonni: százezrek nyelvoktatása került veszélybe
Felszólítja a kormányt a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete, hogy napolja el a szakképzési hozzájárulásról szóló törvényjavaslat elfogadását, és egyeztessen a felnőttoktatásban érintettekkel. Az elképzelések szerint a hozzájárulás egyetlen fillérje sem használható fel a jövőben nyelvtanulásra, most viszont akár 60 százaléka is.
2011. november 07.
Gazdaság
RMDSZ
Fizetnének a magyar szóért
Tíz százalékkal nőhet a jövőben annak a romániai tisztviselőnek a bére, aki egy-egy kisebbség nyelvét is beszéli.
2011. október 17.
Külföld
nyelv
Kelta nyelven is olvasható a Biblia
Tizenhárom év munka után elkészült a Biblia teljes korni nyelvű fordítása. A kelta nyelvet az ENSZ még 2009-ben is kihaltként tartotta számon, ma már azonban ismét ezrek beszélik.
2011. október 05.
Archívum
kormány
Magyar embereknek magyar nyelven írott törvényeket!
A magyar embereknek közérthető magyar nyelven írott törvényeket ígér a nemzeti együttműködés kormánya. Igaz, a jogszabályokat egyelőre csak akkor kell magyarítani, ha az egyes hatósági eljárások ugyancsak kilátásba gyorsítása érdekében a hatályos rendelkezések módosítására van szükség.
Lencsés Károly
2011. szeptember 04.
Belföld
oktatás
Úttörők vagy nyelvtörők az oktatási reformban? - Nol Rálátás
Az új nyelvoktatási stratégia tervezetének több pontja is felborzolta a kedélyeket. A kötelezően tanított nyelvek száma, a nyelvek fontossági sorrendje megosztja a szakembereket és a közvéleményt egyaránt. Megnéztük, mit szólnak a tervhez a diákok, a nyelvtanárok, oktatási és munkaerőpiaci szakemberek. Készítette: Ónody-Molnár Dóra, Takács Mária, Vörös Eszter
2011. augusztus 29.
Videó
Hétvége
Világnyelv, avagy a világ nyelve az angol
Akár tetszik, akár nem (sokaknak nem), mára az angol lett a globális világnyelv. Egész pontosa az általunk angolnak nevezett kommunikációs eszköz, amely már nem azonos a különböző angol nyelvű országokban beszélt nyelvekkel.
Miklós Gábor
2011. augusztus 27.
Külföld
nyelvtanulás
Beszélgetés helyett információcsere
A nyelv minden igaz gondolat és érzés kifejezésére, de a gondolat és érzés hiányának elleplezésére is tökéletesen alkalmas – mondja Wacha Imre főiskolai docens a most harmincadszor megrendezett Kazinczy Anyanyelvi Táborban, a nyelvújítóról elnevezett győri gimnáziumban. Hozzáteszi: a nyelv mindig olyan, amilyen a társadalom.
2011. augusztus 24.
Kultúra
oktatás
Az ostobaság csúcsai
A sorozatban összedobált, nem egyeztetett törvényjavaslatok egyik csúcsa az oktatási államtitkárság tervezete, amely az angol nyelv háttérbe szorítását célozza.
2011. augusztus 22.
Vélemény
Külügyminisztérium
Grúzia vagy Georgia?
Július 21-én a figyelemfelkeltő Megszűnt Grúzia cím alatt egy az MTI-től átvett összeállítást közölnek arról, hogy két parlamenti képviselő a Georgia elnevezés bevezetését sürgette, valamint hogy kérdésükre Martonyi János külügyminiszter adott választ, amelyben az MTA Nyelvtudományi Intézetét is megemlítette.
2011. augusztus 20.
Vélemény
Fidesz
Hoffmann Rózsáék más nyelvet beszélnek
A közkeletű brüsszeli történet szerint egy multinacionális cég nyelvtanfolyamra küldte született brit alkalmazottait, hogy szót tudjanak érteni más nemzetbéli kollégáikkal.
N. Kósa Judit
2011. augusztus 19.
Belföld
irodalom
Debreceni Disputa
Magam sem tudom hogyan, Németh László magyar „irodalomtörténete”, Az én katedrám című esszékötet kerül a kezembe. Egy antikváriusstandon találom, itt, a Kálvin tér sarkán, ahol a butikvilág és a foszló kulturális emlékezet összeér.
2011. augusztus 19.
Vélemény
oktatás
Hoffman Rózsa szerint az egyetem nem a középszernek való
„Nyelvvizsga nélkül senki sem mehet egyetemre.” Ezt nyilatkozta a napokban, a felvételi ponthatárok nyilvánosságra kerülése után az oktatási államtitkár. Hoffmann Rózsa szerint „erre a változtatásra azért van szükség, mert van olyan felsőoktatási intézmény, ahol a végzős hallgatók harminc százaléka azért nem veheti át időben a diplomáját, mert nem szerzett nyelvvizsgát”. Hozzátette: reményeik szerint néhány éven belül a kétszeresére nőhet a nyelvvizsgával rendelkező diákok száma.
Ónody-Molnár Dóra
2011. július 27.
Belföld
arcok
Huszonhét nyelven beszél, finnül még megtanulna
Fürge járású, idős ember nyit ajtót a Pozsonyhoz közeli Cseklészen (Bernolákovo). Aztán huszonhét nyelven üdvözöl. – Életemben ennyit tanultam meg – mosolyog a hetvennégy esztendős Milan Odran, aki évtizedeken át a Comenius Egyetem szlavisztikai tanszékének professzora volt.
2011. július 22.
Kultúra
tudomány
Kilencven évig készült az akkád nyelv szótára
Kilencvenévi munkával elkészítették el a Chicagói Egyetem tudósai az ősi mezopotámiai nyelv, az akkád, annak babiloni és asszír dialektusa huszonegy kötetes szótárát. Ezt a nyelvet kétezer éve senki sem beszéli, de agyagtáblák és kőbe vésett feliratok megőrizték, és az elmúlt kétszáz évben sikerült megfejteni a szövegek jelentését.
2011. július 11.
Kultúra
nyelvtanulás
A hanti papíron még él
Mitől kicsi vagy nagy egy nyelv? –tette fel a kérdést Bakró-Nagy Marianne, az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársa az Akadémián tartott előadásában. Amit most tudunk: a beszélt nyelvek hat százalékát (395 nyelvről van szó) értik legalább egymillióan a világon.
Ötvös Zoltán
2011. június 27.
Kultúra
nyelv
Helyesírás: Kodály Zoltán esete az elipszilonnal
Hová tűnt a Margit hídból a kötőjel? Cappuccino vagy kapucsínó? Meddig vegzálják az elemistákat az ly-nal? Mennyire vegzál majd minket a legfrissebb helyesírási szabályzat, amely a hírek szerint már jön, jön, jön...? A legtöbbünknek zegzugos, setét útvesztőnek tűnő magyar helyesírás folyamatos változásairól, ezek okairól és a várható módosulásokról a Magyar Nyelvi Bizottság társelnökét, Balázs Géza egyetemi tanárt faggattuk.
Bárkay Tamás
2011. június 22.
Kultúra
köztársasági elnök
Schmitt Pál nagyon aggódik a magyar nyelvért
Soha ilyen szép és gazdag nem volt a magyar nyelv, mint most, ugyanakkor a magyar nyelv bajban van, mint általában minden nyelv - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök Széphalmon, a magyar nyelvi szervezetek összefogásával megrendezett első anyanyelvi juniálison szombaton.
Angyal Gábor
2011. június 18.
Belföld
nyelv
Elhunyt Deme László
Életének 90. évében elhunyt Deme László nyelvész, az Anyanyelvápolók Szövetségének alapító társelnöke - tudatta Deme Péter, a kutató fia pénteken.
Angyal Gábor
2011. június 17.
Kultúra
Kína
A puha erő keménysége
Eddig több mint háromezren tanultak kínai nyelvet Magyarországon az ELTE Konfuciusz Intézetének keretei között.
2011. június 17.
Kultúra
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól